Reklama
Czchów ma rację w sporze z Limanową
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 25 października 2016 21:30

Coraz więcej instytucji przyznaje rację, w sporze pomiędzy Czchowem, a Limanową, włodarzom tego pierwszego miasta. Mowa oczywiście o próbie przesiedlenia przez władze Limanowej czterech rodzin romskich nad zaporę w Czchowie. Przytoczmy zatem pismo skierowane przez Dyrektora Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości  Narodowych i Etnicznych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji do MOPS w Limanowej, w którym wyraźnie stwierdzono: „Minister SWiA przyjął zasadę, że w przypadku zakupu nieruchomości poza obszarem gminy będącej dotychczasowym miejscem zamieszkania rodzin romskich, warunkiem udzielenia dotacji powinno być porozumienie pomiędzy obydwoma gminami”.  W dalszej części pisma Pan Dyrektor uzasadnia celowość i racjonalność takiego stanowiska, stwierdzając „Gminy do których przeniosą się rodziny romskie muszą być odpowiednio przygotowane do realizacji programu integracji, tak aby zachowana została ciągłość zadań realizowanych w miejscu ich dotychczasowego i nowego zamieszkania”.


   
W tym miejscu należy przypomnieć, że zakup przez Miasto Limanowa nieruchomości w Czchowie odbył się w całkowitej konspiracji, bez jakiegokolwiek kontaktu z władzami gminy Czchów. Już wtedy gmina Czchów zgłaszała zarzuty, że nie ma możliwości realizacji przez Miasto Limanowa zadań na terenie gminy Czchów bez zawarcia stosownych porozumień międzygminnych. – Kolejne miesiące trwa sprawa próby nielegalnego przerzucenia przez samorząd Miasta Limanowa czterech rodzin romskich do domu zakupionego w Czchowie. Problem, który jako pierwszy pojawił się w Czchowie, stał się tematem aktualnie dotyczącym kilkunastu gmin w skali samej tylko Małopolski.

Niezależnie od toczących się postępowań sądowo - administracyjnych władze Gminy Czchów podejmują działania mające na celu wyjaśnienie całej sprawy. W związku z zablokowaniem przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie możliwości zaskarżenia przez Gminę Czchów uchwały Rady Miasta Limanowa, która pozwoliła zakupić Burmistrzowi Miasta Limanowa dom w Czchowie, Burmistrz Czchowa, zgodnie z obowiązującymi przepisami i uzasadnieniem postanowienia sądu wojewódzkiego, skierował do prokuratury wniosek o przystąpienie prokuratury do postępowania sądowego i zbadanie nieprawidłowości w zakresie uchwały Rady Miasta Limanowa – czytamy w oświadczeniu władz gminy Czchów.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .