Kongres Wsi Polskiej
WYDARZENIA - Region Tarnowski
niedziela, 13 listopada 2016 22:54

Złożenie kwiatów na grobie Wincentego Witosa, legendarnego założyciela Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”, trzykrotnego premiera RP, twórcy międzywojennego ruchu ludowego zapoczątkowało symbolicznie Kongres Wsi Polskiej, która dwie godziny później rozpoczął się w Wojniczu. Po złożeniu kwiatów, liderzy Prawa i Sprawiedliwości oraz setki rolników, przemaszerowali do kościoła w Wierzchosławicach, gdzie odprawiono mszę świętą. Koncelebrze oraz homilie wygłosił emerytowany biskup pomocniczy diecezji Tarnowskiej Władysław Bobowski. Nawiązał do historii Polski, wspominał, że naród polski, polska wieś, zawsze była katolicka, przywiązana do tradycji. Dziękował władzom za wsparcie dla najbiedniejszych, w tym dla wsi i polskiego rolnictwa.

Potem premier Beata Szydło, Jarosław Kaczyński, Krzysztof Jurgiel,  przedstawiciele rządu, posłowie i senatorowie PiS uczestniczyli w "Kongresie Wsi Polskiej". Partia podsumowała dotychczasowe działania na rzecz wsi oraz przedstawiła swoje plany wobec rolników. – Dzisiaj PiS jest kontynuatorem polskiego ruchu ludowego. To dla nas duma, honor, to dla nas zobowiązanie – mówił prezes PiS. Podkreślił zasługi dla kraju Witosa oraz Stanisława Mikołajczyka. - Trzeba wobec tego zapytać, czy Prawo i Sprawiedliwość idzie tą drogą? Czy broni polskiej ziemi, polskich lasów? Tak broni. Czy broni religii chrześcijańskiej? Tak broni. Czy broni interesu narodowego? Tak bronimy interesu narodowego. Idziemy tą drogą, która była drogą ruchu ludowego – dodał Kaczyński. Natomiast premier Beata Szydło również dziękowała rolnikom za wspieranie PiS podczas kampanii wyborczej i za to, że dzięki wsi jej partia wygrała wybory. Szefowa rządu  mówiła, że dzięki wartościom pielęgnowanym na polskiej wsi, Polska będzie silnym, ważnym państwem na mapie Europy i świata. –  Chcemy, żeby polska wieś stała wartościami, które tutaj są ciągle żywe: rodzina, ojczyzna, wiara, tradycja, ale też i nowoczesność. Chcemy nowoczesnej, tradycyjnej i wiernej polskiej wsi – zapewniała premier. – Konsekwentnie i ze spokojem przeprowadzimy wszystkie te zmiany, których wy oczekujecie. Nie zejdziemy z drogi reform, a każdego, kto chce dobra dla polskiej wsi, rozwoju polskiej wsi, zapraszamy do współpracy. Dla nas rozwój polskiej wsi, godne życie Polaków, zwykłych obywateli na wsi jest najwyższym priorytetem. PiS szło do wyborów mówiąc, że każdy człowiek ma mieć równe szanse i musi być doceniony. Premier przypomniała, że beneficjentami programów PiS wprowadzanych dla wszystkich obywateli jest w dużej mierze polska wieś. Tak jest w przypadku programu 500+. –  36 proc. ogółu dzieci, które korzystają z programu, mieszka na wsi, to 1 mln 360 tys. dzieci, do których trafiło już ponad 4 mld zł, do 63 proc. dzieci do 18. roku życia trafia to największe wsparcie, jakie kiedykolwiek otrzymała polska wieś - tłumaczyła Szydło.
 „Pakt dla obszarów wiejskich” przedstawił minister Krzysztof Jurgiel przedstawił program zrównoważonego rozwoju rolnictwa, który obejmuje wiele sfer życia gospodarczego, społecznego, a także edukację i kulturę. Jest też częścią planu wdrażanego przez wicepremiera Morawieckiego. – Jego celem strategicznym jest ochrona i rozwój rodzinnych gospodarstw rolnych. Perspektywa jednego roku rządów to niewiele - nasz program przekształceń cywilizacyjnych na polskiej wsi jest rozłożony na wiele lat. Rząd PiS go wypełni i dotrzyma złożonego słowa – zapewnił minister Jurgiel. Natomiast prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek apelował do rolników o patriotyzm gospodarczy. – Mam prośbę do rolników: 25 miliardów rocznie inwestujemy w rolników, w polską wieś, proszę was, byście wy również inwestowali w polską gospodarkę, w polskie zakłady produkujące sprzęt rolniczy, nawozy, środki ochrony roślin. Budujcie nie tylko rolnictwo, ale i przemysł wokół rolnictwa. Bogacicie się, inwestujecie, nie robicie tego tylko dla siebie i swoich rodzin, robicie to dla Polski –mówił Obajtek.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .