Czchów. O potrzebach inwestycyjnych, ale i społecznych, turystycznych i kulturalnych
WYDARZENIA - Czchów
środa, 23 listopada 2016 14:52

Do końca roku powstanie program rewitalizacji gminy Czchów na lata 2016 – 2020. Jak zapewnia burmistrz Marek Chudoba będzie on uwzględniał zapisy strategii rozwoju gminy i będzie spójny z programami wojewódzkimi i krajowymi. Jak podkreśla burmistrz Chudoba program rewitalizacji określi potrzeby gminy związane z zagospodarowaniem terenów zdegradowanych, jak też plany rewitalizacji (inwestycji) niezbędnych do dalszego, dynamicznego rozwoju nie tylko gospodarczego, ale także społecznego, kulturalnego czy sportowego. Sam proces powstania programu, czyli rewitalizacji składa się z kilku etapów. Pierwszym była diagnoza, był czas na konsultacje społeczne. Na ich postawie zostały wypracowane propozycje działań naprawczych, potem znowu są on poddane konsultacjom społecznym, a na koniec zostaną przyjęte wnioski. Okres realizacji programu zaplanowano na lata 2016 – 2020. W Urzędzie Miejskim w Czchowie  trwają prace nad  "Gminnym Programem Rewitalizacji na lata 2016-2020". Ten strategiczny dokument będzie niezbędny do późniejszych starań o dofinansowanie unijne do inicjatyw inwestycyjnych oraz społecznych realizowanych na wyodrębnionych obszarach gminy.

W ramach pierwszego etapu podejmowanych działań dokonano analizy kilkunastu wskaźników dla poszczególnych miejscowości z terenu gminy. Efektem tych prac było wskazanie miejscowości z terenu gminy Czchów kwalifikujących się do kategorii terenów zdegradowanych (Będzieszyna, Biskupice Melsztyńskie, Domosławice, Piaski-Drużków, Tymowa oraz Wytrzyszczka). Biorąc pod uwagę zurbanizowanie poszczególnych miejscowości, bariery wskazane w trakcie analiz oraz możliwości podejmowania działań naprawczych do objęcia programem rewitalizacyjnym proponowane są obszary znajdujące się w obrębie następujących jednostek: Domosławice, Tymowa, Wytrzyszczka. Kolejnym, a zarazem najistotniejszym punktem prowadzonych prac jest wytypowanie katalogu projektów, które pozwolą na skuteczną aktywizację wskazanych obszarów, co pośrednio przełoży się na poprawę jakości życia w skali całej gminy. Należy mieć na uwadze, że wytypowane pomysły będą dotyczyć nie tylko planów inwestycyjnych, ale także inicjatyw w sferze społecznej. –  Już dzisiaj zapraszam do współpracy każdego mieszkańca gminy, który dysponuje ciekawym pomysłem na pobudzenie aktywności lokalnej społeczności czy poniesienie poziomu atrakcyjności turystyczno – gospodarczej naszej gminy. Wspólnie zbudujmy ten program – zachęca burmistrz Marek Chudoba.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .