Gmina Gnojnik dba i inwestuje w Szkoły
WYDARZENIA - Gnojnik
sobota, 26 listopada 2016 01:37

Oświata to jeden z priorytetowych działań samorządu gminy Gnojnik. – Przekazujemy pieniądze nie tylko na bieżące utrzymanie szkół, na wiele inwestycji, ale także na zakup pomocy szkolnych, wyposażenia pracowni – podkreśla wójt Sławomir Paterek. Jak podkreśla Wójt, subwencja oświatowa nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z funkcjonowaniem szkół i przedszkoli. Dlatego co roku, z budżetu gminy, samorząd dopłaca ponad 2,5 miliona złotych. – Warto, bo najcenniejsze, co możemy dać naszym dzieciom i młodzieży, to dobre wykształcenie, dobre przygotowanie do nauki w szkołach średnich, a potem na studiach – trafnie ocenia wójt Paterek.

Pod tym względem ostatnie miesiące wyglądają bardzo dobrze. I tak, w pierwszym półroczu tego roku do Publicznego Przedszkola w Gnojniku zakupiono dla dzieci zabawki i gry dydaktyczne, miniwieżę do odtwarzania muzyki i słuchania baśni. Przedszkole otrzymało również 3 małe rowerki do jazdy w ogrodzie przedszkolnym i 10 saneczek oraz mini sprzęt nagłaśniający. W Publicznym Gimnazjum w Uszwi zakupiono: laptopa do pracowni językowej oraz 4 komputery do pracowni komputerowej, dzięki czemu gruntownie ją zmodernizowano. Rada Rodziców doposażyła pracownię techniczną w sprzęt gospodarstwa domowego, gdzie odbywają się zajęcia kulinarne. Pojawiły się także nowe plansze dydaktyczne z informatyki – wylicza Barbara Kondziołka, Dyrektor uszewskiego gimnazjum.
W minionym roku szkolnym w szkole podstawowej w Uszwi zakupiono laptop i piłki do siatkówki, Rada Rodziców sfinansowała tablicę interaktywną, a ze środków pozyskanych na podnoszenie  jakości udzielanej pomocy psychologicznej zakupiono projektor multimedialny – mówi Bogumiła Jagielska, dyrektor PSP w Uszwi.
Spory zakres prac prowadzono w Publicznej Szkole Podstawowej w Gnojniku. W tym roku wyremontowano podłogę w bibliotece i czytelni, zamontowano nowy rzutnik multimedialny w klasie oraz zakupiono 16 stolików oraz 32 krzesełka do sal lekcyjnych. Serdecznie dziękuję władzom gminy za te inicjatywy – mówi Ewa Prus. Na dobry rok pod względem zakupów nie ma, co narzekać  Publiczne Gimnazjum im. Kard. St. Wyszyńskiego w Gnojniku. – Zakupione zostało nowe wyposażenia, w tym:  sprzęt nagłaśniający, drukarka, niszczarka, gaśnice proszkowe (2 szt.), program antywirusowy „Arcabit” (abonament), rolety do 2 sal lekcyjnych oraz router WiFi. Nasza placówka wzbogaciła się także o pomoce naukowe do biologii i chemii (zestawy preparacyjne, plansze ścienne, okazy owadów, walizka Eko-Badacza), ponadto udało się sfinalizować zakup map do historii oraz gier do świetlicy – wylicza Mirosław Mietła dyrektor Publicznego Gimnazjum w Gnojniku.

Wiele działo się także w Zespole Szkół w Lewniowej. Z budżetu gminy pokryto koszty związane z podziałem dawnej „Sali gimnastycznej” na dwie mniejsze sale oraz remontu stołówki dla dzieci. Wycyklinowano parkiet w dwóch klasach oraz wyposażono salę lekcyjną w nowe ławki, krzesła i  tablicę interaktywną.  Rodzice pomalowali  2 klasy  oraz zakupili 4 komputery i projektor.   
Mają się czym pochwalić  również w Zespole Szkół w Biesiadkach. W minionym  roku zakupiono tam 2 zestawy multimedialne (tablice, laptopy, rzutniki), co zakończyło proces wyposażania sal lekcyjnych w sprzęt interaktywny. Dzięki temu uczniowie w bieżącym roku korzystają z e-podręczników i e-booków. Sprzęt sfinansowany został z programów unijnych oraz środków otrzymanych ze Stowarzyszenia Pomocy Szkole ,,Małopolska” w ramach odpisu 1% podatku, nagród zdobytych w konkursach SKO, a także ze zbiórek zużytych baterii i elektrośmieci. Wyposażenie szkoły niewątpliwie przyczyniło się do uzyskania bardzo wysokich wyników nauczania.
Dzięki środkom gminnym w okresie wakacji dokonano gruntownego remontu przedszkola w Biesiadkach. Zdemontowano laminaty ze ścian, które następnie wygładzono i pomalowano, wymieniono stolarkę drzwiową. Sale zabaw, korytarz  i pozostałe pomieszczenia zdecydowanie poprawiły swój wygląd, a dzieci po wakacjach wróciły do nich z radością.  
W PSP w Gosprzydowej zakupiono między innymi książki do biblioteki szkolnej oraz gry edukacyjne ze środków rezerwy subwencji oświatowej i w ramach projektu „Książki naszych Marzeń”. Zakupiono także laptop do wykorzystywania przez nauczycieli na lekcjach oraz drobne pomoce dydaktyczne do wychowania fizycznego oraz oddziału przedszkolnego.
Pani Dyrektor Publicznego Przedszkola w Uszwi zapytana o zakupy i prace wykonane w roku szkolnym 2015/16  poinformowała, że ze środków budżetu gminy uzupełnionych wpłatami od  sponsorów zakupiono taboret gazowy do kuchni, tablicę interaktywną i projektor multimedialny oraz kuchenkę i biblioteczkę do sali zabaw dla dzieci, celem uatrakcyjnienia i unowocześnienia procesu dydaktyczno-wychowawczego. Ponadto przeniesiono układ pomiarowy na zewnątrz budynku i  pomalowano urządzenia w ogrodzie przedszkolnym.
W Publicznym Przedszkolu w Gnojniku odświeżono wyposażenie placu zabaw, dokonano zakupów wielu pomocy służących rozwojowi dzieci. Jednym z ważniejszych wydarzeń gospodarczych było uruchomienie kolektorów słonecznych.
Potwierdzeniem starań samorządu o rozwój oświaty w Gminie Gnojnik jest nadanie jej tytułu Lidera Edukacji w prestiżowym plebiscycie.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .