Czchów. Inkubator koło „ratusza”
WYDARZENIA - Czchów
poniedziałek, 12 grudnia 2016 21:38

Wszystko wskazuje na to, że w budynku po restauracji (barze), który znajdywał się na czchowskim Rynku, powstanie Inkubator Produktu Regionalnego. – Obiekt wydzierżawimy Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Czchowskiej, pomożemy mu zdobyć o środki na remont. Uchwałę w tej sprawie podjęli jednogłośnie, na ostatniej, grudniowej sesji Rady Miejskiej, nasi radni – tłumaczy naszej redakcji Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. Przez wiele lat (15) obiekt restauracji dzierżawiła Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”” w Czchowie. Umowa była tak niekorzystnie skonstruowana dla gminy (zawarta została przez poprzedniego burmistrza), że spółdzielnia nie tylko poddzierżawiała budynek, to jeszcze nie egzekwowała skutecznie  potrzebnych remontów. W efekcie obiekt jest w fatalnym stanie. Są tacy, którzy przekonują, że tak na dobrą sprawę, wartościowa jest tylko działka, która znajduje się przy zachodniej pierzei czchowskiego Rynku.

– Sam pomysł przekazania budynku Stowarzyszeniu, zrodził się kiedy okazało się, że w ramach nowego rozdania środków unijnych, przyznanych Lokalnej Grupie Działania „Na Śliwkowym Szlaku”, znakomita większość pieniędzy, powinna być przekazana na działalność stowarzyszeń, w celu budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przy okazji prac nad strategią rozwoju obszaru LGD, powstała idea powołania do życia dwóch Inkubatorów Produktu Regionalnego. Jeden, dla gmin Czchów, Iwkowa i Gnojnik, będzie zlokalizowany w naszej gminie (drugi w Korzennej, powiat nowosądecki). Uznaliśmy, że budynek po barze doskonale się do tego nadaje – podkreśla burmistrz Marek Chudoba. Samo stowarzyszenie działa od kilkunastu już lat, ma spore doświadczenie w realizacji różnych unijnych przedsięwzięć i programów.


Czym będzie Inkubator Produktu Regionalnego? – Chcemy wyposażyć Inkubator Produktu Regionalnego w niezbędne urządzenia i maszyny, które pozwolą na przygotowanie potraw o charakterze tradycyjnym: wyrobów piekarniczych, cukierniczych, masarskich, ale także soków, konfitur, przetworów z owoców i warzyw. Każdy mieszkaniec tych trzech gmin będzie mógł za darmo skorzystać z urządzeń. Chodzi o produkcję wyrobów regionalnych na potrzeby własne i swoich najbliższych, ale także na promocję walorów turystycznych naszego regionu. W tym przypadku liczymy na wielkie zaangażowanie pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Organizowane do tej pory konkursy, szkolenia, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, utwierdziły nas tylko w przekonaniu, że jest taka potrzeba – dodaje burmistrz Chudoba. W Inkubatorze będzie zatrudniony technolog, który podpowie jak przygotować dany produkt regionalny. IPR będzie świadczy l usługi doradcze i technologiczne. Burmistrz Chudoba chciałby, by powstał tutaj także punkt małej gastronomii, gdzie będzie można wypić kawę czy skosztować produktów regionalnych. Obok powstanie także Izba Wystawiennicza, gdzie będą prezentowane dzieła miejscowych artystów. Zgodnie z zasadami naboru wniosków: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Czchowskiej otrzyma pół miliona dotacji na remont obiektu (gmina mogłaby dostać tylko 350 tysięcy złotych). Prace rozpoczną się w 2017 roku. – Jeśli wszystko dobrze się ułoży, to na koniec 2018, może nawet nieco wcześniej, Inkubator Produktu Regionalnego rozpocznie swoją działalność – ocenia burmistrz. Na ten projekt zaplanowano adaptację parteru, a co z resztą obiektu? – Poddasze zaadaptujemy na potrzeby Urzędu Miejskiego. Najprawdopodobniej znajdzie się tam miejsce dla archiwum, nie wykluczone, że przeniesiemy tam także jeden z referatów. Póki co nie mamy jeszcze do końca sprecyzowanego pomysłu na piwnice, które trzeba odgrzybić, bo ich stan, po eksploatacji budynku przez GS w Czchowie, jest fatalny – dodaje burmistrz Marek Chudoba.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .