Reklama
Gmina Czchów. Będą przydomowe oczyszczalnie ścieków
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 27 grudnia 2016 01:00

Około 150 przydomowych oczyszczalni ścieków, w najbliższych latach, zostanie zamontowanych na terenie gminy Czchów. – Sama realizacja programu potrwa od trzech do pięciu lat. Póki co mamy ponad 150 chętnych – wylicza burmistrz Marek Chudoba. Tutejsi samorządowcy zastanawiali się w którym kierunku pójść: czy program realizować samodzielnie w partnerstwie gmina – mieszkańcy czy też szukać pozabudżetowych dotacji: unijnych lub z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatecznie uznali, że samodzielne podjęcie się zadania, wcale nie oznacza, że inwestycja będzie kosztowniejsza.

 – W kilku gminach regionu, montowano w ten sposób przydomowe oczyszczalnie ścieków. Koszt jednostkowy wynosił nawet do 19 tysięcy złotych. My ogłosiliśmy przetarg i udało się nam wynegocjować kwotę sześciu tysięcy złotych za jedno urządzenie. Zasada jest prosta: połowę tej sumy zapłaci gmina, drugą połowę osoba, zainteresowana montażem urządzenia. Kupiliśmy właśnie pierwszych 14 oczyszczalni. O tym, gdzie zostaną zamontowane, zdecyduje losowanie. Przeprowadzimy je w obecności sołtysów. Pewno jeszcze w tym roku. Wszystko musi być transparentne – zapewnia burmistrz Chudoba. – W sumie mamy około 150 chętnych. Teraz zweryfikujemy wszystkie zgłoszenia. Do końca roku zostanie opracowany i zatwierdzony przez radnych, regulamin dotacji. Jeśli aura pozwoli, to pierwsze oczyszczalnie zostaną zamontowane już wczesną wiosną 2017 roku. Do kasy gminy wpłynie 75 tysięcy złotych, za co zakupionych zostanie kolejnych kilkanaście. Co roku gmina chce przeznaczać na ten cel 150 tysięcy złotych, co pozwoli na montaż nawet ponad 30 w roku. – Przy szybkim obrocie, w ciągu trzech, czterech, najdalej pięciu lat, wszyscy chętnie będą mieli „przydomówki” – dodaje burmistrz. Kto może skorzystać z tej oferty? Ci właściciele domów z gminy Czchów, którzy są właścicielami domu, są tutaj na stałe zameldowani, a ich nieruchomość nie ma możliwości podpięcia się do zbiorczej sieci kanalizacyjnej i nie znajduje się w miejscach, w których w najbliższych latach, taka sieć ma powstać (jest na terenie, gdzie plany tak zwanej aglomeracji czchowskiej jej nie obejmują).
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .