Reklama
Rozmowa z Markiem Chudobą, burmistrzem Czchowa
WYDARZENIA - Czchów
wtorek, 28 lutego 2017 00:24

- Reforma edukacji, likwidacja gimnazjów i wprowadzenie w to miejsce ośmioletnich szkół podstawowych oraz czteroletnich liceów, pięcioletnich techników i trzyletnich zasadniczych szkół zawodowych, stała się faktem. Jak w tej sytuacji będzie wyglądała sieć szkolna w gminie Czchów.

- Niedawno Rada Miejska w Czchowie podjęła uchwałę w sprawie reorganizacji sieci szkolnej. W jej wyniku zostanie docelowo zlikwidowane Gimnazjum Publiczne w Czchowie. Wszyscy uczniowie będą uczyli się w Szkole Podstawowej w Czchowie. Zespoły Szkolne zostaną natomiast przekształcone w Publiczne Szkoły Podstawowe. Ostatecznie będzie ich na terenie naszej gminy sześć: w Złotej, Domosławicach, Jurkowie, Tymowej, Tworkowej i Czchowie. Sieć przedszkoli nie ulegnie zmianie. Likwidacja gimnazjum wynika wprost z zapisu ustawy. Trudno sobie wyobrazić, by na kanwie Gimnazjum w Czchowie, tworzyć drugą szkołę podstawową w stolicy naszej gminy.

 

- Likwidacja gimnazjów, przyjęcie części uczniów przez powiat oznacza zwolnienia w kadrze nauczycielskiej?

- Na pewno do redukcji zatrudnienia dojdzie. Ile to będzie etatów, jakie, tego jeszcze do końca nie wiemy, bo do końca nie jest znana siatka godzin w zreformowanej szkole podstawowej. Szacujemy, że pracę może stracić nawet do czternastu nauczycieli oraz pięć osób z administracji i obsługi czchowskiego Gimnazjum. To nie wynika ze złej woli samorządu, ale jest skutkiem reformy. My stracimy sześć oddziałów klasowych na rzecz powiatu, to jest około dwustu godzin lekcyjnych.

 

- Zwalniani znajdą pracę w powiecie?

- Nie ja powinienem być adresatem tego pytania, ale samorząd powiatu i przedstawiciele rządu, który wprowadza reformę. Na pewno, ten temat będzie poruszany podczas Konwentu Burmistrzów i Wójtów Powiatu Brzeskiego. Spotykamy się często, rozmawiamy na różne tematy, rozwiązujemy wiele spraw. Na pewno, jako burmistrz, zrobię wszystko, by maksymalnie jak to będzie możliwe, ograniczyć skutki zmian oświatowych, w odniesieniu do nauczycieli i pracowników administracji i obsługi.

- Od lat samorządy narzekają na to, że subwencja nie wystarcza na utrzymanie sieci szkół i przedszkoli?

- Niestety: sposób finansowania oświaty, zwłaszcza w takich gminach jak czchowska: miejsko – wiejskich, to problem który nie udało się rozwiązać od wielu lat. Paradoks polega na tym, że kolejne rządy wprowadzały podwyżki, a nie zapewniały na to środków. Dlatego z roku na rok gmina Czchów, podobnie jak znakomita większość gmin w Polsce, dopłaca do szkół i przedszkoli coraz więcej z budżetu własnego, zamiast realizować inwestycje.  Jaki model finansowania przyjmie obecny rząd? Nie wiem> Czekamy na informacje w tej sprawie.

Rozmawiał: Mirosław Kowalski


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .