Czchów. Gmina wspiera potrzebujących nie tylko w ramach 500+
WYDARZENIA - Czchów
środa, 29 marca 2017 21:48

W sumie pięć ton żywności trafiło przed Świętami Wielkanocnymi (marcu tego roku) do mieszkańców gminy Czchów. – Po programie 500+, który realizujemy od roku, jest to kolejny projekt mający na celu wsparcie najbardziej potrzebujących, w tym rodziny wielodzietne, ale także osoby starsze czy samotne – podkreśla burmistrz Czchowa, Marek Chudoba. Warto wspomnieć, że w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czchowie podpisał umowę z Bankiem Żywności w Krakowie na realizację zadań z zakresu dystrybucji artykułów spożywczych dla osób najbardziej potrzebujących.


Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) ma na celu wspieranie tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych i dlatego też trafiać będzie ona do ograniczonej liczby osób, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów) stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana jest w postaci artykułów spożywczych, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie. Pod koniec lutego do magazynu wpłynęło ponad 5 ton żywności. Wydawanie produktów wśród osób zakwalifikowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczęło się 1 marca 2017 r.  Pomocą zostało objętych prawie 300 osób z terenu Gminy Czchów. Warto dodać, że trzecia tura programu została zaplanowana na kwiecień/maj 2017 r. – Serdecznie dziękuję Panu Januszowi Gurgulowi oraz Panu Andrzejowi Orłowiczowi, którzy po raz kolejny zupełnie bezinteresownie dostarczyli żywność dla naszych Mieszkańców. Podziękowania składam również dla OSP w Czchowie za bezproblemowe udostępnienie pomieszczenia do zmagazynowania i dystrybucji żywności – mówi kierownik MOPS w Czchowie, Katarzyna Sobczyk.  Udział w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa ma przyczyniać się do ograniczania ubóstwa poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego. – Zadaniem i misją każdego obywatela jest pomoc najuboższym. Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych, posiłków. Pomoc udzielana jest w naszej gminie w postaci artykułów spożywczych, które są bezpośrednio przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie, stanowiąc systematyczne wsparcie – zapewnia burmistrz Chudoba. Dodajmy, że wsparciu towarzyszą także Warsztaty kulinarne,  gdzie uczestnicy będą przygotowywać posiłki z produktów dostępnych w paczce POPŻ 2016 (dania proste, pożywne i zdrowe), wykorzystując też łatwo dostępne produkty - sezonowe i lokalne. Korzyścią dodatkową z warsztatów będzie posiłek dla uczestników warsztatów, przygotowany przez nich w ramach zajęć.  Podczas warsztatów będą przekazywane uczestnikom informacje na temat zasad prawidłowego odżywiania, wartości odżywczych przygotowywanych przez nich potraw.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .