Reklama
Czchów. Deklaracje do końca kwietnia
WYDARZENIA - Czchów
środa, 05 kwietnia 2017 20:15

Tylko do 30 kwietnia przyjmowane są deklaracje od właścicieli nieruchomości w gminie Czchów, którzy będą chcieli, jeszcze w tym roku zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków. – Takie urządzenia pojawią się poza tak zwanym terenem czchowskiej aglomeracji. Mowa o obszarze gminy, gdzie jest wybudowana lub w niedalekiej przyszłości powstanie zbiorcza sieć kanalizacji sanitarnej – wyjaśnia burmistrz Czchowa, Marek Chudoba. Natomiast deklaracje dla osób, które chcą uczestniczyć w realizacji programu w roku 2018, będą przyjmowane do końca listopada 2017. W lutym rada Miejska w Czchowie podjęła uchwałę w sprawie zasada udzielania dotacji (określone zostały podstawowe warunki uzyskania przydomowej oczyszczalni ścieków od Gminy Czchów).

O przekazanie w tak zwane użytkowanie urządzenia przydomowej oczyszczalni ścieków ubiegać się mogą właściciele nieruchomości położonej na terenie gminy, z wyłączeniem działek  należących do aglomeracji Czchów lub tych, na których istnieje możliwość wpięcia do istniejącej lub planowanej kanalizacji sanitarnej poprzez złożenie „deklaracji ubiegania się o wsparcie”. Dotacja może być udzielona tylko jeden raz dla danej nieruchomości. Oczyszczalnia zostanie ustawiona tylko wokół domów całorocznych. Pomoc publiczna samorządu wyniesie 50 procent kosztów zakupu urządzenia. Po 5 latach przydomowe oczyszczalnie ścieków staną się własnością uczestników projektu. O tym kto otrzyma oczyszczalnie zdecyduje losowanie. W pierwszej kolejności wylosowanych zostanie tyle osób kwalifikujących się do wsparcia, ile wynosi ilość zakupionych przez Gminę Czchów urządzeń, a następnie osoby na listę rezerwową w liczbie 50 procent listy podstawowej. Osoby z listy rezerwowej wg kolejności wylosowania kwalifikowane będą do przekazania w użytkowanie urządzeń przydomowych oczyszczalni ścieków w przypadku odstąpienia od umowy uczestników projektu z listy podstawowej, względnie gdy zakupiona zostanie kolejna partia urządzeń. W sumie koło 150 przydomowych oczyszczalni ścieków, w najbliższych latach, zostanie zamontowanych na terenie gminy Czchów. – Sama realizacja programu potrwa od trzech do pięciu lat. Póki co mamy ponad 150 chętnych – wylicza burmistrz Marek Chudoba. Ogłosiliśmy przetarg i udało się nam wynegocjować kwotę sześciu tysięcy złotych za jedno urządzenie. Zasada jest prosta: połowę tej sumy zapłaci gmina, drugą połowę osoba, zainteresowana montażem urządzenia. Kupiliśmy właśnie pierwszych 14 oczyszczalni. Jeśli aura pozwoli, to pierwsze oczyszczalnie zostaną zamontowane już w maju/czerwcu tego roku. Do kasy gminy wpłynie 75 tysięcy złotych, za co zakupionych zostanie kolejnych kilkanaście. Co roku gmina chce przeznaczać na ten cel 150 tysięcy złotych, co pozwoli na montaż nawet ponad 30 w roku. – Przy bardzo szybkim obrocie, w ciągu trzech - pięciu lat, wszyscy chętnie będą mieli „przydomówki” – dodaje burmistrz Chudoba.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .