Reklama
Gnojnik. Napisz przewodnik po gminie
WYDARZENIA - Gnojnik
sobota, 08 kwietnia 2017 16:18

To cenna inicjatywa. Młodzieżowa Rada Gminy Gnojnik ogłasza konkurs na przewodnik po Gminie Gnojnik, prezentujący atrakcyjne turystycznie miejsca i obiekty. Termin zgłaszania prac konkursowych mija 31 maja tego roku. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Konkurs jest adresowany do mieszkańców gminy Gnojnik, bez względu na wiek. Jak podkreśla wójt Sławomir Paterek, który jest patronem zmagań, samorząd liczy, że najwięcej prac przygotują najmłodsi mieszkańcy gminy Gnojnik. – Zachęcam wszystkich do udziału. Nagrody to jedno, a poznanie ciekawych miejsc w naszej gminie, to drugie – podkreśla wójt Paterek.

Dodajmy, że gmina w centrum Gnojnika znajduje się piękny gotycki kościół obronny z XIV wieku, jeden z najstarszych zabytków architektury sakralnej wschodniej części Małopolski. Dostojna bryła świątyni zbudowana jest z łamanego kamienia i ciosów piaskowca. Masywne ściany, sięgające dwóch metrów szerokości, podparte są masywnymi szkarpami i zwieńczone są otworami strzelniczymi. W Gosprzydowej stoi niewielki barokowy kościół p.w. św. Urszuli z Towarzyszkami. Zbudowany został w roku 1697 staraniem miejscowego proboszcza ks. Wacława Jantkiewicza. Kościół jest jednonawowy z zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Zbudowany został z drzewa modrzewiowego i pokryty gontami. Wysmukłej sylwetce świątyni uroku dodają otwarte podcienia obiegające wkoło nawę główną, piękna bryła kaplicy dobudowanej w 1954 roku oraz kształtna wieżyczka na sygnaturkę umieszczona w kalenicy dachu. Zabytkowa jest także świątynia w Biesiadkach – tam też znajduje się drewniany kościół z wieloma cennymi zabytkami – ołtarze obrazy z czasów chociażby baroku.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .