Reklama
Prawie milion złotych dla Łoniowej
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 02 maja 2017 22:03

Blisko milion złotych zaplanowano na inwestycje w Łoniowej, w gminie Dębno. – To środki, które pochodzą zarówno z budżetu gminy, jak i z Funduszu Sołeckiego – wylicza wójt gminy Dębno, Wiesław Kozłowski. Paweł Kraj, radny i zarazem naczelnik miejscowej jednostki OSP podkreśla, że współpraca z władzami gminy układa się doskonale. – Zakres prac przewidzianych w naszej miejscowości w tym roku, jest chyba tego najlepszym dowodem – trafnie ocenia.

Rzeczywiście widać inwestycyjny boom w Łoniowej. Najlepiej obrazuje to poniższa tabelka. Sprawą priorytetową, chociażby w kontekście reformy edukacji (zamiast sześcioletnich powstaną ośmioletnie szkoły podstawowe) jest rozbudowa szkoły podstawowej w Łoniowej. Kolejny etap prac będzie kosztował  150 tysięcy złotych. – Czeka nas także termomodernizacja Publicznego Przedszkola w Łoniowej. Na ten cel zapisaliśmy w budżecie na 2017 rok, kwotę 185 tysięcy złotych. Sporo inwestujemy także na drogach. Mowa o przebudowie drogi gminnej na działce nr 1202 w Łoniowej oraz drogi gminnej Łoniowa Góra. Obydwie inwestycje będą w sumie kosztowały około 80 tysięcy złotych (po 40 tysięcy złotych każda) – dodaje wójt Kozłowski. Radny Paweł Kraj zwraca uwagę na kolejne inwestycje w centrum wsi: budowę nowoczesnego placu zabaw, zagospodarowanie terenów wokół centrum i rewitalizację boiska sportowego. – Sama budowa chodnika przy drodze powiatowej Dębno – Melsztyn w Miejscowości Łoniowa, będzie nas kosztowała blisko 170 tysięcy złotych – mówi Paweł Kraj. Cieszy się z tego, że znalazły się także środki na renowację boiska sportowego LKS „Jastrząb” Łoniowa. – Dzięki wsparciu samorządu gminnego udało się także doposażyć naszą remizę OSP. Współpraca z wójtem Wiesławem Kozłowskim, radnymi Rady Gminy, pracownikami Urzędu Gminy układa się idealnie. To klucz do inwestycyjnego sukcesu – dodaje radny Paweł Kraj.

Jednostka w systemie

Chlubą mieszkańców Łoniowej jest tutejsza jednostka OSP, która należy do elitarnego grona jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Doskonałe umiejętności tutejszych fajermanów potwierdzają wysokie miejsca zdobywane, zresztą od wielu lat, podczas zawodów sportowo – pożarniczych. – Nie tylko wspieramy mieszkańców Łoniowej, całej gminy, a jak zachodzi także taka potrzeba, to całego regionu w sytuacjach zagrożenia mienia czy życia, ale także aktywnie uczestniczymy w życiu społecznym, kulturalnym i religijnym naszej lokalnej społeczności – podkreśla Paweł Kraj. Część środków jednostka wypracowuje sama, chociażby starając się o granty. – W tym roku zaplanowaliśmy wymianę podłogi w amfiteatrze. Jest to możliwe dzięki pozyskanemu grantowi z firmy Carslebrg Polska, w ramach programu „Inicjatywy”. Będzie to  czwarty grant realizowany przez naszą jednostkę pozyskany w Carlsbergu. Pierwszy dotyczył instalacji klimatyzacji w jednej z sal naszej remizy, drugi na zakup ławek koło amfiteatru oraz montaż stojaka  na rowery, kolejny na zakup nagłośnienia. W sumie otrzymamy blisko 30 tysięcy złotych z Carlsebrga, za co zarówno zarządowi firmy w Warszawie, jak i dyrektorowi okocimskiego browaru, wszystkim tym, którzy nam pomagali, serdecznie dziękuję w imieniu własnym, strażaków, mieszkańców wsi i całej naszej gminnej społeczności – podkreśla radny Paweł Kraj. Tutejszym strażakom marzy się termomodernizacja obiektu oraz zakup nowego auta strażackiego: średniego wozu z napędem na cztery koła. Mają już swój typ: to strażacki… Kamaz.  Wójt Wiesław Kozłowski podkreśla, że obydwie inwestycje: ocieplenie remizy oraz zakup auta, wpisują się w strategię rozwoju gminy. – Myślę, że w ciągu dwóch – trzech, najdalej czterech lat, obydwa zadania jesteśmy wstanie zrealizować – nieśmiało deklaruje.

Izba Pamięci

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Łoniowej powstała w 1906 roku. Przed rokiem obchodziła 110-lecie swojej działalności. W 2000 roku  powstała Izba Pamięci Wsi. Jest to  niewielkie muzeum poświęcone historii nie tylko samej miejscowości, ale i regionu. To doskonały „przewodnik” w przeszłość. Doposażona w nowe witryny muzealne sala została oddana do użytku w tej kadencji samorządu gminnego; dokładnie 11 marca 2015 roku.  
Dodajmy, że inicjatorką pomysłu powstania, założycielką i opiekunką Izby jest członkini, a także skarbnik i kronikarz OSP, Maria Marecik. W uroczystym otwarciu muzeum brali udział przedstawiciele samorządu oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.  Wystawy są podzielone na dwie części: „wiejską” i „strażacką”. W pierwszej z nich znajdują się między innymi oryginalne dokumenty dotyczące organizacji życia we wsi, sięgające aż do XVIII wieku. Najstarszym z eksponatów jest „Księga zapisów testamentowych” z lat 1792-1811. Znaleźć tam również można „Mapę geodezyjną wsi Łoniowy” z 1893 – która ukazuje zmienne losy regionu na przestrzeni lat – fragmenty zwolnienia z wojska austriackiego z 1848 roku, Biblię z 1869 i modlitewnik z 1958 roku, stary plan budowy domu czy prośbę o zwolnienie uczniów od nauki z 1928 r. Zainteresowani praktyczną stroną wiejskiego życia codziennego w tych czasach, zobaczyć mogą w muzeum autentyczne przedmioty użytkowane przez mieszkańców w gospodarstwach rolnych i domowych, a także ubiory, instrumenty muzyczne czy nawet broń z I wojny światowej. Natomiast w „strażackiej” części muzeum odnaleźć można zarówno dokumenty, księgi czy dyplomy strażackie (w tym dyplom wydany we Lwowie w 1911), ale zabytkowe nakrycia głowy czy nawet oryginalny, używany w dawnych wiekach sprzęt gaśniczy. Leżą tam między innymi drewniane pompy strażackie – ręczna i konna – hełmy, z których jeden należał do pierwszego komendanta łoniowskiej straży Stanisława Jasińskiego, czy zachowane fotografie prezentujące dawny wygląd drużyny OSP. Część wyposażenia i oprawa multimedialna znajdujących się w Izbie wystaw zostały sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Wiele z eksponatów pochodzi natomiast ze zbiorów samych mieszkańców.

Krakowiaczek w Łoniowej

Już dzisiaj zapraszamy działające na terenie całego regionu krakowskiego i Pogórza Ciężkowickiego dziecięce zespoły folklorystyczne, kapele ludowe oraz instrumentalistów-solistów do udziału w 28. już edycji KRAKOWIACZKA, który odbędzie się w dniach 3 i 4 czerwca 2017 roku w Amfiteatrze Letnim w Łoniowej. Warto dodać, że  po zakończeniu prezentacji dla opiekunów i kierowników zespołów/kapel/instrumentalistów zostały zaplanowane spotkania warsztatowe z Komisją Artystyczną w celu omówienia poszczególnych programów. Spośród zespołów – laureatów konkursu zostaną wyłonieni reprezentanci regionu krakowskiego do udziału w 41. Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbędzie się w dniach 17 - 18 czerwca 2017 r. w Rabce - Zdroju. Dodajmy także że latem, w Łoniowej odbędzie się koncert zespołu w ramach Festiwalu Dzieci Gór (ma to związek z ubiegłorocznymi sukcesami miejscowego zespołu).
 
 
Święto Łopołki

W tym roku, na 25 czerwca zaplanowano „Święto Łopołki” wraz z kiermaszem. Jest to żywe świadectwo dokumentujące kulturę, twórczość ludową i zanikające rzemiosło wiejskie. Impreza realizowana jest przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Łoniowiacy”. Organizatorzy zapewnią bardzo barwny i bardzo ciekawy program artystyczny w którym zaprezentują się dziecięce i dorosłe zespoły folklorystyczne, kapele ludowe oraz profesjonalni wykonawcy. Tradycyjnie już imprezie towarzyszy  Jarmark Sztuki Ludowej, podczas którego swoje wyroby zaprezentują twórcy ludowi z powiatu brzeskiego przedstawiający: malarstwo na szkle i płótnie, rzeźbę, tkactwo, plecionkarstwo, kowalstwo ludowe i artystyczne, garncarstwo. Więcej o tym wydarzeniu niebawem na stronach WWW.regionbrzeski.pl i WWW.regiontarnowski.pl – Zapraszamy na imprezy organizowane w Łoniowej – zachęcają zgodnie wójt Wiesław Kozłowski i radny Paweł Kraj.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .