Wodny Park w Dołędze – Jagniówce
WYDARZENIA - Szczurowa
niedziela, 07 maja 2017 18:04

Wiele wskazuje na to, że powstanie wodny park kulturowy „Pojezierze Tarnowskie”. Chodzi o zagospodarowanie wyrobisk pożwirowych w Dołędze- Jagniówce. Jak mówi wójt Szczurowej Marian Zalewski, projekt może już niedługo zmienić krajobraz sporej części wyrobisk pożwirowych. W jego realizację zaangażowały się podmioty prywatne oraz publiczne, miedzy innymi gmina Szczurowa i Borzęcin.

W ramach projektu zaplanowano zagospodarowanie pięciu zbiorników po eksploatacji piasków i żwirów w kopalni w Dołędze i Jagniówce, których zakres obejmuje funkcje rekreacyjno - turystyczne oraz przyrodnicze zagospodarowanie zbiornika Zbrody. Powstanie tutaj Otwarte Muzeum Górnictwa. Przewidziano bowiem zabezpieczenie i adaptację  taśmociągu dla zwiedzających z pomostem dojściowo - roboczym, zaplanowana jest budowa platformy widokowej konstrukcji stalowej z oświetleniem, lokalu gastronomicznego z wędzarnią ryb i zapleczem higieniczno- sanitarnym, hangaru na sprzęt pływający z wypożyczalnią i zapleczem socjalno- sanitarnym, slipu betonowego dla wodowania łodzi, parkingu, ciągów komunikacyjnych pieszych i rowerowych, wyposażenie w małą architekturę: oświetlenie zewnętrzne sterowane przy pomocy czujników, zmierzchowych i zegara, ławki, kosze, stojaki na rowery, kształtowanie plaży oraz montaż tablic informacyjno- dydaktycznych i regulaminu. Inne zbiorniki zaoferują przystań wędkarska, czyli zadaszone pomosty do cumowania łódek, pawilon sanitarno- gastronomiczny z  tarasem,
pomosty wędkarskie do łowienia z brzegu, slip betonowy do wodowania sprzętów wodnych, kąpielisko „Balia” z pomostami w kształcie koła, pływające molo dla 10 rowerków wodnych, plaża piaszczysta, plac żwirowy, dojścia i dojazdy z placem manewrowym i miejscami postojowymi, ogrodzenie. Rekreacyjno- turystyczne i przyrodnicze zagospodarowanie zbiornika Jagniówka II- METEOR, w skład którego będą wchodzić: budowa pomostu Przybyszewskiego „Meteor” z zadaszeniem w formie rzeźbiarskiej bryły,
urządzenie placu industrialnego poprzez nasadzenia zieleni ekstensywnej i wkomponowanie pryzm kruszywa, budowa ciągu pieszo- jezdnego, promenady poindustrialnej z nawierzchnią asfaltową, wyposażenie w mała architekturę: 42 ławki i 21 koszy na śmieci.
Rekreacyjno- turystyczne i przyrodnicze zagospodarowanie zbiornika Jagniówka II- ŁAWKA STAŚKI, w skład którego wejdzie: budowa rekreacyjno- turystycznego i przyrodniczego zagospodarowania zbiornika Jagniówka II czterema przestrzennymi Ławkami Zakochanych Staśki, ciąg pieszo- jezdny, promenada poindustrialna, zjazd i droga z oświetleniem,
obiekty małej architektury- 12 ławek, 6 koszy, lampy typu parkowego.
Dodajmy, że Projekt Pojezierza Tarnowskiego przygotowali naukowcy krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Obecnie trwają starania o pozyskanie funduszy europejskich czyli ocena wniosku w Urzędzie Marszałkowskim. Na realizację projektu potrzeba kilku milionów złotych. Wnioskodawcą projektu jest CAPONE NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o., zaś partnerami projektu są Gminy: Borzęcin i Szczurowa oraz Kopalnia Kruszyw Zbrody1 w Dołędze. Formalnie przedsiębiorstwo górnicze w Dołędze nie jest zobowiązane do zagospodarowywania terenów poeksploatacyjnych, niemniej jednak fakt zaangażowania spółki w sukcesywne przekształcanie zakładu górniczego w obiekt rekreacyjno-turystyczny ma wielorakie korzyści. Jedną z nich jest wyprzedzające przystosowanie terenu wydobywczego pod konkretne funkcje związane z rekreacją i turystyką. Przystosowanie elementów zakładu przeróbczego dla funkcji turystycznych i oprowadzanie przez przewodników- pracowników spółki będzie niebywałą atrakcją, jakiej nie ma w Polsce. Budzi to duże uznanie ze strony samorządów i zaangażowanych w projekt przedsiębiorców.
 
Prowadzone skoordynowane działania rewitalizacyjne zmierzają do wykorzystania potencjału turystycznego zbiorników wodnych i rozwoju sektora turystyki, przyczyniając się przy tym do zwiększenia bezpieczeństwa amatorów wodnej rekreacji, ochrony zasobów przyrody i promocji lokalnej kultury.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .