Reklama
Czchów: Gminna wojna z azbestem
WYDARZENIA - Czchów
środa, 10 maja 2017 14:36

Gmina Czchów wypowiedziała wojnę azbestowi. Niedawno samorząd otrzymał dotację z Ministerstwa Rozwoju na przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest.

W związku z powyższym w miesiącach maj – sierpień 2017 r., na terenie gminy Czchów zostanie przeprowadzona inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest przez pracowników Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Osoby przeprowadzające inwentaryzację będą posiadały stosowne upoważnienie Burmistrza Czchowa. Przeprowadzona inwentaryzacja posłuży do opracowania Programu Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest z terenu Gminy Czchów, który umożliwi pozyskanie środków finansowych na demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Prosimy o wyrozumiałość i udzielanie pracownikom IGSMiE PAN niezbędnych informacji w celu pełnej inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest – apeluje Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. Inwentaryzacja może otworzyć gminie szansę na pozyskanie środków na usuwanie azbestu – zwłaszcza z pokryć dachów na domach i budynkach gospodarczych.
Jak podkreśla burmistrz Marek Chudoba inwentaryzacja pozwoli odpowiedzieć na pytanie: jaka jest skala problemu w gminie.  – Na pewno ten problem jest znacznie mniejszy niż w gminach Powiśla Dąbrowskiego, ale nadal można spotkać domy, a zwłaszcza zbudowania gospodarskie, pokryte eternitem z azbestem. Jakkolwiek ich ilość z roku na rok spada, jest pewne grupa mieszkańców naszej gminy, która z racji dochodów, nie jest wstanie uporać się z wymianą pokrycia dachowego na swój koszt. Im trzeba pomóc, dla dobra nas wszystkich.  Propozycja gminy, która może docelowo zapłacić, pozyskując na to środki, za demontaż, transport i utylizację azbestu, jest bardzo korzystna. Na początku września opracujemy i przedstawimy dokument analityczny, który ostatecznie określi rozmiar zjawiska, potrzebne nam środki – dodaje burmistrz Chudoba. Jaka jest zatem perspektywa utylizacji azbestu?  Wydaję się całkiem realna, do roku 2020. Wiele wskazuje na to, że pierwsi właściciele domów i zabudowań pokrytych takim materiałem, z pomocy finansowej gminy, mogliby skorzystać już w przyszłym roku.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .