Reklama
Czchów. Spacer na Basztę
WYDARZENIA - Czchów
poniedziałek, 29 maja 2017 01:00

Od majowego weekendu można zwiedzać czchowską Basztę. Od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10 do 17, natomiast w niedzielę, godzinę dłużej, do 18. Warto wspomnieć, że  w budynku strażnika, przylegającego do Baszty, mieści się wystawa, zawierająca eksponaty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w latach 1993-2000. – Tutaj też można nabyć bilet wstępu na wieżę widokową (4 zł normalny, 2 zł ulgowy), zaopatrzyć się w pamiątki z logo gminy Czchów, rękodzieło artystyczne, publikację, (np.: znaczki turystyczne, certyfikaty, widokówki, torby bawełniane na zakupy, notesiki, kredki w tubie, latarki, długopisy, karty pendrive 8GB, piłki plażowe, kubki, maskotki, gwizdki, naklejki), a także w gadżety związane z zamkiem (hełmy, miecze, topory, proce, łuki i kusze, wianki, tarcze, koszulki rycerskie). Tradycyjnie już od 16 lat, począwszy od 3 maja, z wieży zamkowej w niedzielę i święta o godzinie 12.00 rozbrzmiewa czchowski hejnał. Ponadto w majowe niedziele w godzinach od 17.00 do 17.30 możemy wysłuchać pieśni Maryjnych – przypomina Elżbieta Ogiela, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie.

Zamek w Czchowie – Baszta

Powstała jako jedna z kilku budowli, których celem było strzeżenie szlaku handlowego na Węgry. Stał tutaj kiedyś średniowieczny zamek. Dzisiaj pozostała po nim tylko cylindryczna baszta. Przez wiele lat była niedostępna dla turystów. Przed kilkoma laty zapadła decyzja o jej renowacji. Na szczycie kamiennej baszty zlokalizowano punkt widokowy. W letnie, słoneczne, bezchmurne dni stąd widać panoramę wschodniej części gminy, okolice gmin Zakliczyn i Gnojnik. Czchowska baszta turystom udostępniana jest od 1 maja do 31 października. Podczas spaceru turyści mogą tutaj liczyć na wszelkiego rodzaju informacje turystyczne, mogą także nabyć pamiątki (foldery, kubki, kartki pocztowe, książki, obrazki, itp.) Na zamku, w tak zwanym budynku strażnika, czynna jest stała ekspozycja - jest to wystawa archeologiczna dokumentująca dzieje osady i zamku. Są tutaj przedmioty znalezione podczas badań archeologicznych prowadzonych na wzgórzu. Można też podziwiać miniaturę zamku - makietę przedstawiającą zamek w czasach jego świetności. Zamek w Czchowie jest jednym z najstarszych zamków królewskich, jego początki sięgają panowania króla Wacława Czeskiego (1292-1305). Wzniesiono wówczas najstarszy murowany element, wieżę o wysokości 28 metrów. Za panowania Władysława Łokietka wzniesiono zamek, otoczona została kamiennym murem z bramą wjazdową od strony miasta, a po przeciwnej stronie wzniesiono dwuprzestrzenny budynek z piwnicami. Obiekt znalazł się na pieczęci miejskiej z XIV wieku. Zamek rozbudowano i wzmocniono w XV wieku, ale już w następnym stuleciu nie oparł się „duchowi postępu techniki wojennej”. Co prawda ostatni król Polski polecił odbudować zamek,  ale do realizacji tego planu nie doszło z powodu upadku I Rzeczypospolitej. Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 1928 roku, a po II wojnie światowej, dopiero w 1993.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .