Gnojnik. Program podsumowany
WYDARZENIA - Gnojnik
środa, 24 maja 2017 14:53

Ponad 55 ton żywności trafiło do mieszkańców gminy Gnojnik – to efekt realizacji przez tutejszy samorząd II edycja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 (PO PŻ) Podprogram 2016 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym. – Od sierpnia 2016 roku do maja 2017 roku miało miejsce sześć dostaw żywności. Dodam tylko, że łącznie wydano 55,5 ton artykułów spożywczych dla 994 osób, tj. 338 rodzin. Produkty przekazane przez Bank Żywności w Krakowie to: makaron, ryż, herbatniki, ser żółty, mleko, fasola biała, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, szynka wieprzowa, pasztet wieprzowy, cukier biały, olej rzepakowy – podkreśla wójt Sławomir Paterek.

Dodajmy, że we wrześniu 2016 roku kryterium dochodowe wynosiło 951 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 771 zł w przypadku osoby w rodzinie. Łącznie do programu zakwalifikowało się 236 rodzin z terenu gminy.   Po podwyższeniu kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy tj. 1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 zł dla osoby w rodzinie liczba rodzin zwiększyła się do 338. – Liczby same mówią za siebie, paczki żywnościowe okazały się znaczną pomocą dla wielu rodzin – zapewnia wójt Paterek. Dodajmy także, że osoby korzystające ze wsparcia PO PŻ 2014 – 2020 Podprogram 2016 brali również udział w praktycznych warsztatach kulinarnych i żywieniowych, podczas których przygotowywali potrawy, uczyli się racjonalnego gospodarowania budżetem domowym oraz przeciwdziałania marnowania żywności. Celem warsztatów była edukacja osób korzystających ze wsparcia żywnościowego. Warsztaty odbywały się cyklicznie co 2 miesiące. Prowadzone były przez trenerów i specjalistów ds. edukacji żywieniowej z Banku Żywności w Krakowie, czas trwania spotkania to cztery  godziny.Podziękowania

Wójt Gminy Gnojnik oraz kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnojniku składają serdeczne podziękowania właścicielom firm:
• HEMIST (Henryk Konstanty, Stanisław Konstanty i Mirosław Zych),
• CMC Centrum Motoryzacji Czyżycki (Piotr Czyżycki),
• MAX-TRANS DUDEK ( Andrzej Dudek),
którzy zapewniali transport żywności oraz firmom: 
• PAGEN (Dominik Chamioło i Mirosław Nowak),
• NOVUM (Krzysztof Wójs),
• TRANS BET,
• MEGAMOT (Mieczysław Hebda),
którzy użyczali wózków widłowych i paletowych. Podziękowania należą się również sołtysowi wsi Lewniowa Arturowi Seniukowi, który w czynie społecznym wydawał paczki żywnościowe oraz prezesowi OSP w Gnojniku Kazimierzowi Święchowi za udostępnienie garażu, w którym przechowywana była żywność.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .