Sądeczanka. Nowa droga
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 01 czerwca 2017 22:11

Czy w ciągu kilku, najdalej kilkunastu lat, zostanie wybudowana nowa droga Brzesko – Nowy Sącz? Zdaniem dyrektora krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest to jedno z priorytetowych zamierzeń resortu infrastruktury i drogownictwa. Sama budowa drogi będzie kosztowała od 4.5 do 6 miliardów złotych. Póki co przygotowano pięć wstępnych koncepcji przebiegi drogi. Żadna z tych propozycji nie przypadłą jednak do gustu samorządowcom. Najmocniej oprotestowali je mieszkańcy gminy Gnojnik. Ich zdaniem rozwiązania zaproponowane przez GDDKiA są nie do przyjęcia. Takie samo zdanie mieli na ten temat samorządowcy z Gnojnika. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy negatywnie zaopiniowali wszystkie pięć koncepcji.

– Naszym zdaniem propozycje przestawione nam przez projektantów spowodują potrzebę wywłaszczenia wielu nieruchomości. W dodatku przebieg projektowanej drogi, nie potrzebnie „wcina się” w gęstą zabudowę kilku miejscowości w naszej gminie. Spowoduje to nie tylko napięcia społeczne, ale także „rozerwie” naturalne więzi społeczno – gospodarcze, podzielenie poszczególnych miejscowości na dwie części. Utrudni wewnętrzną komunikację. Dlatego negatywnie zaopiniowaliśmy zaproponowane rozwiązania – mówi Janusz Zych, przewodniczący Rady Gminy w Gnojniku. Sam, idea budowy drogi nie została jednak tutaj poddana totalnemu ostracyzmowi. – Zaproponowaliśmy dwa, całkiem nowe, naszym zdaniem realne, społecznie akceptowalne rozwiązania przebiegu trasy. Jedna koncepcja prowadziłaby zachodnimi rubieżami naszej gminy: od Okocimia, przez Gnojnik, Gosprzydową w kierunku gminy Czchów i Iwkowa (blisko granicy z gminą Nowy Wiśnicz i Lipnica Murowana), druga natomiast we wschodniej części gminy: od Okocimia, przez pogranicze Uszwi i Zawady Uszewskiej w kierunku Biesiadek, potem blisko potoku, na Lewniową i dalej na południe – tłumaczy wójt Sławomir Paterek. Opiniami mieszkańców gminy zainteresowała się GDDKiA. – Dokładnie przeanalizujemy wariant zaproponowany przez gminę. Zresztą, po protestach, które dotarły do nas, zleciliśmy firmie, która ma przygotować ostatecznie dwie koncepcje, które we wrześniu chcemy przedstawić w formie konkretnej już propozycji  ministrowi Andrzejowi Adamczykowi, zaproponowanie rozwiązania kompromisowego. Będzie to wariant szósty, który – jak mnie zapewniano – zostanie przedstawiony w ciągu kilku najbliższych tygodni – mówi dyrektor Jacek Pałasiński. Od kilku tygodni trwają konsultację związane z planami przebiegu nowej drogi szybkiego ruchu: Brzesko – Nowy Sącz. Jakkolwiek samo zdanie będzie najprawdopodobniej realizowane dopiero po roku 2025, nawet 2030, już dzisiaj budzi wiele kontrowersji. Sama potrzeba budowy drogi jest społecznie akceptowalna, ale już koncepcje jej przebiegu, zostały powszechnie skrytykowane. Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przygotowano pięć koncepcji przebiegu nowej trasy. Do końca września powinna zapaść decyzja: o wyborze dwóch wariantów. Szkopuł w tym, że żaden z tych wariantów, zarówno w gminie Gnojnik, jak i sąsiednich gminach Iwkowa i Czchów, nie spodobał się władzom i mieszkańcom.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .