Gnojnik. Miliony w ramach rządowego programu: Rodzina 500+
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 05 czerwca 2017 16:01

Blisko 6.5 miliona złotych trafiło w ciągu roku (od 1 kwietnia 2016 roku do 31 marca 2017) do rodzin w gminie Gnojnik, w ramach rządowego programu: Rodzina 500+. W miesiącu marcu br. świadczenie wychowawcze wypłacono 1095 dzieciom. Program, w imieniu samorządu, realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku.

W wymienionym wyżej okresie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynęło 795 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, w tym 41 zostało przekazanych za pomocą systemu elektronicznego. Na pierwsze i kolejne dziecko złożono 548 wniosków, natomiast liczba wniosków na drugie i kolejne dziecko wynosi 247. A jak wygląda to finansowo?

W okresie od 01.04.2016 r. do 31.03.2017 r. wypłacono świadczenia wychowawcze na łączną kwotę 6.476.432,00 zł; w tym w ramach koordynacji przekazano 552.559,00 zł (wypłaty na podstawie decyzji wydanych przez Marszałka Województwa). W miesiącu marcu br. świadczenie wychowawcze otrzymało 617 rodzin, a wypłacono kwotę 642.244,00 złotych. Liczba osób, które pobierają świadczenie wychowawcze zmienia się w każdym miesiącu z powodu  uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego przez nowe osoby lub utraty prawa do świadczenia wychowawczego przez osoby dotąd pobierające świadczenie.

Wbrew opiniom opozycji, że to program nierealny, okazuje się, że projekt, dzięki odpowiedniej polityce gospodarczej, będzie  realizowany w kolejnych latach, a jego efektem jest widoczny wzrost gospodarczy w Polsce. – To pierwszy, systemowy projekt wsparcia rodziców, finansowany z budżetu państwa. Podobne systemy działają w wielu krajach „starej” Unii Europejskiej i z powodzeniem sprawdzają się w „walce” z niżem demograficznym. Jest to największy projekt prorodzinny realizowany w dziejach Polski. Z jednej strony przyczyni się do zwiększenia dzietności, z drugiej jest swego rodzaju zabezpieczeniem socjalnym dla setek tysięcy rodzin w Polsce. Zdecydowana większość rodziców w naszej gminie, około 95 procent, złożyło wniosek w formie papierowej. Na elektroniczne rozwiązanie zdecydował się średnio co dwudziesty wnioskodawca. Średni czas oczekiwania na decyzję w sprawie przyznania świadczenia na drugie i kolejne dziecko, wynosi kilka dni, w przypadku ubiegania się o wsparcie na pierwsze dziecko - w zależności od dostarczonych dokumentów - od kilkunastu, do maksymalnie 30 dni – zapewnia wójt Sławomir Paterek.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .