Reklama
Trzy dni z jazzem
KULTURA - Aktualności
poniedziałek, 19 czerwca 2017 20:19

Gdyby w połowie lat 60. tamtego stulecia ktoś powiedziałby, że Czchów stanie się letnią stolicą jazzu w Małopolsce, znawcy „przedmiotu” uznaliby to za jakieś fantasmagorie. Czemu zatem wspominam czasy sprzed ponad półwiecza?  Bo to właśnie wtedy, podczas dancingów organizowanych w Czchowie dla miejscowych, ale także dla letników wypoczywających coraz chętniej w tych stronach, krakowscy muzycy, „przemycali” , utwory jazzowe. Wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Mazur nie ukrywa, że nawet w najśmielszych snach nie marzył, że tak zapoczątkowana przygoda z miasta z tym gatunkiem muzyki przerodzi się w wielki festiwal. W tym roku po raz osiemnasty odbędzie się Baszta Jazz Festival. Podobnie jak w latach poprzednich potrwa trzy dni. – Startujemy wieczorem, o godzinie 20.30, 7 lipca w Hotelu Łaziska – Cafe Oranżeria. Na pierwszy „ogień” pójdzie PKS Trio (Myszków) & Maya (Kraków). Potem na scenie pojawi się warszawska grupa: Singin Birds oraz Boba Jazz Band z Krakowa. Oczywiście tradycyjnie na koniec zaplanowano jam session – mówi naszej redakcji Elżbieta Ogiela, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie (główny organizator imprezy).

Tradycyjnie już sobotnie zmagania jazzmanów przeniosą się na czchowski Rynek. O godzinie 13. rozpoczną się, w miejscowym kinie, przesłuchania w konkursie „O Złotą Basztę 2017”. Dwie godziny później barwne widowisko: przejazd samochodu platformy z wrocławskim zespołem Dixie Tigers Band. O 17. kolejna odsłona przesłuchań. Półtorej godziny później, około 18.30 wieloletni patron festiwalu, burmistrz Czchowa Marek Chudoba, wypowiadając odpowiednią formułkę, uroczyście otworzy imprezę. Zaraz po tym wystąpieniu prezentacja laureatów konkursu i wręczenie nagród. Po godzinie 19. zaplanowano koncert tarnowskiego zespołu Leliwa Jazz Band (laureata Złotej Tarki – najcenniejszej polskiej nagrody jazzowej). Po tarnowianach, na scenie pojawią się warszawiacy ze wspomnianego już Singin Birds. 20.45. tego momentu przegapić nie podobna. Mowa o paradzie nowoorleańskiej – barwnym korowodzie, który przejdzie wokół czchowskiego Rynku. A potem 55.lecie istnienia krakowskiej grupy Jazz Ball Band Orchestra. Będą też goście specjalni: amerykanin, Stanley Breckenridge oraz krakowian, Marcin Dyjak. Po aukcji prac na renowację czchowskiej Baszty zaplanowano też koncert Revival Swing Band Prague (z czeskiej Pragi), Dixie Tiger Band. Na koniec nocne jam session na czchowskiej zaporze. W ostatnim dniu impreza startuje o godzinie 13. Koncerty w kolejności: Dixie Tigers Band, Revival Swing Band Prague; R.B. Dixie Band z Tarnowa. Około 18 jazz session na zamknięcie festiwalu. Warto dodać, że zaplanowano także rejsy po Jeziorze Czchowskim z trzema zespołami.
- Jest to już XVIII odsłona naszej imprezy, która na trwałe  wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta i gminy, ale także całej Polski – mówi gospodarz gminy Czchów, Burmistrz Marek Chudoba. Tradycyjnie już festiwal rozpocznie się w piątek w Cafe Oranżeria Hotel Łaziska. Ale Czchów to nie tylko jazz. Czchów jest bez wątpienia Letnią Stolicą Małopolski. To nie jest frazes uświęcony potrzebą chwili.  Wspaniałe krajobrazy, doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna, sportowa i rekreacyjna, liczne, cenne zabytki pamiętające czasy Polski Piastowskiej, obiekty architektury sakralnej, liczne figurki i przydrożne krzyże – światkowi naszej wiary, przywiązania do chrześcijańskich korzeni naszego narodu, miejsca kąpieliskowe, baza noclegowa i gastronomiczna – to nasze wielkie atuty. Czchów to miasto, w którym organizowanych jest wiele imprez kulturalnych i sportowych. Związki miasta z jazzem sięgają lat 60. XX stulecia, mamy Dni Grodzkie, Dożynki, festyny organizowane w stolicy gminy, ale także w poszczególnych sołectwach cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To oferta skierowana nie tylko dla coraz liczniej odwiedzających nasze strony turystów, ale także dla mieszkańców naszej gminy i gmin sąsiednich. Czchów to gmina, która ma wiele pomysłów związanych z rozwojem bazy turystycznej: zagospodarowanie zbiorników pożiwrowych dla wędkarzy czy amatorów sportów motorowodnych,  odmuleniem brzegu Jeziora Czchowskiego, które wykorzystamy na cele turystyczne. Ogromną  wagę przywiązujemy do odbudowy zamku na Grodzisku w Czchowie. Ale Czchów to także ludzie: mili, serdeczni, pracowici i gościnni. Zapraszam do naszej gminy, nie tylko podczas wakacji, ale o każdej porze roku – zachęca Marek Chudoba
Burmistrz Czchowa.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr092020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .