Brzesko. Miasto z Muzeum
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 20 czerwca 2017 22:35

Muzealnicy, samorządowcy, mieszkańcy miasta i powiatu brzeskiego skorzystali z zaproszenia, by wziąć udział w otwarciu Muzeum Regionalnego w Brzesku. – To historyczny moment w dziejach miasta i regionu. Po latach oczekiwań oddajemy do użytku nową placówkę kultury. Oczywiście na miarę obecnych naszych możliwości, ale już dzisiaj snujemy plany związane z rozwojem Muzeum. Liczymy na ogromne zainteresowanie mieszkańców naszego grodu stałą ekspozycją, ale nie ukrywam, że moim marzeniem jest, aby placówka prowadziła także działania edukacyjne, promocyjne i popularno – naukowe. Póki co Muzeum Regionalne funkcjonuje w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku. Może kiedyś będzie samodzielnym „tworem”. Na razie wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania, serdecznie dziękuję. Lista osób jest długa – podkreślał podczas oficjalnego otwarcia placówki burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka. Muzeum mieści się w kamienicy na rogu Rynku i ulicy Kościuszki (Kościuszki2) w budynku, którego właścicielem jest miasto. Kiedyś, na I piętrze siedziba Banku PKO.

Co zawiera

Muzeum Regionalne w Brzesku zostało utworzone w 2016 rok. Jakkolwiek sama idea powstania placówki ma znacznie dłuższa historię. Po raz pierwszy zaapelował o takie rozwiązanie radny Adam Kwaśniak. Już w 2003 roku zgłosiłem na sesji Rady Miejskiej wniosek o utworzenie muzeum w Brzesku widząc, jak ziemia brzeska traci bezpowrotnie wiele pamiątek z przeszłości. Dzięki obecności w samorządzie mogłem konsekwentnie zabiegać u władz miasta o tą potrzebną instytucję. Po 14 latach stało się: 20 czerwca zostanie otwarte Muzeum Regionalne w Brzesku, ul. Kościuszki 2. Podstawowym zadaniem tej placówki będzie gromadzenie eksponatów i przekazywanie wiedzy o przeszłości naszego miasta obecnym i przyszłym pokoleniom oraz turystom odwiedzającym nasz gród - mówi inicjator powstania placówki, radny miejski, a zarazem szef zarządu osiedla Starówka, Adam Kwaśniak. Podkreślała to, w swoim przemówieniu Zuzanna Peters – Musiał, która w imieniu mieszkańców, przekazała na ręce Adama Kwaśniaka, upominek. Ekspozycja muzealna prezentuje dwa wnętrza: mieszczańskie – salon, gabinet, pejzaże, portrety, pamiątki po aktorze Jerzym Petersie oraz rysunki i grafiki brzeskiego satyryka Zbigniewa „Bruno” Szulca, busole polowe oraz pamiątki po pułkowniku Janie Begardzie. Są też meble obrazy artystów związanych z Brzeskiem. Natomiast w sali poświęconej pułkownikowi Begardowi  są kolekcje busoli polowych oraz pamiatki osobiste – w tym wojskowe.

Goście dopisali

W gronie goście nie zabrakło muzealników. Muzeum Okręgowe w Tarnowie reprezentował dyrektor Andrzej Szpunar, bocheńskie Jan Flasza, był Andrzej Kozioł z Pilzna. W gronie samorządowców dostrzegliśmy starostę Andrzeja Potępę, burmistrza Pilzna Ewę Gołębiowską, radnych miejskich: Barbarę Borowiecką, Edwarda Knagę, Bogusława Babicza, Annę Lubowiecką, Krzysztofa Bogusza, Jerzego Gawiaka, Adama Kwaśniaka. Byli przedstawiciele firm i instytucji, jak też świat kultury i nauki brzeskiej. Nie zabrakło podziękowań dla twórców. Na pewno wielkie słowa uznania należą się znanemu brzeskiemu historykowi Jerzemu Wyczesanemu, który od lat gromadził materiał i usystematyzował eksponaty. Podziękowano także burmistrzowi za pilotowanie kwestii finansowych i remontowych. Andrzej Szpunar zadeklarował, że eksponaty archeologiczne, znalezione jakiś czas temu w gminie Brzesko, trafią do tutejszego Muzeum. Burmistrz Pilzna życzyła szybkiego rozwoju. – Teraz na pewno ofiarodawców przybędzie. Ponad 90 procent naszych pamiątek zostało przekazanych w darze przez mieszkańców Pilzna – mówiła gospodarz miasta. Byłą nieprzypadkowym gościem,. Brzesko w dużej mierze wzorowało się na tym podkarpackim miasteczku.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .