Remont na Trawnikach
WYDARZENIA - Czchów
piątek, 30 czerwca 2017 22:04

Dwieście tysięcy złotych będzie kosztował remont budynku po byłej Szkole Podstawowej w Czchowie – Trawnikach (przy drodze na Iwkową). – Rozpoczynamy prace przy tym obiekcie – mówi Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.

Już dzisiaj wiadomo, że pieniądze na remont obiektu gmina chce pozyskać ze środków unijnych, w ramach Lokalnej Grupy Działania „Na Śliwkowym Szlaku”.  Przypomnijmy, że był czas kiedy gmina nosiła się z zamiarem sprzedaży obiektu, wychodząc jednak z założenia, że warunkiem będzie prowadzenie w tym miejscu działalności o charakterze turystycznym. Chętni co prawda byli, ale oferowana przez nich kwota nie zadawalała władz miejskich. – W tej sytuacji uznaliśmy, że dalej nie będziemy czekali. Za bezcen, takiego urokliwego budynku i miejsca widokowego, się nie pozbędziemy. Chcemy, we współpracy ze Stowarzyszeniem  Miłośników Ziemi Czchowskiej, obiekt wyremontować. Na parterze powstanie miejsce dla turystów, którzy przyjeżdżają w nasze strony na zbieranie grzybów czy runa leśnego. Powstanie tutaj taka „przystań” dla nich – miejsce gdzie będzie można się osuszyć, wykąpać, wysuszyć grzyby, przebrać się, coś zjeść, napić się herbaty. Obok szkoły powstanie także mały parking, miejsce na grilla oraz miejsce na rowery. To doskonała baza wypadowa dla miłośników jednośladów. – Cykliści będą mieli gdzie zostawić swoje rowery, ale także odpocząć, zwiedzając te strony. Stworzymy im odpowiednie miejsce. Chcę, by w przyszłości tym, jak i podobnymi tego typu obiektami, administrował Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Wierzę, że w niedalekiej przyszłości nasz MOKSiR przynajmniej częściowo, będzie utrzymywał się ze świadczenia usług turystycznych. Dodam, że na działalność kulturalną: MOKSiR i biblioteki, przekazujemy co roku około miliona dotacji. Przy coraz większej mizerii finansów samorządowych, nakładaniu na nas przez państwo, kolejnych obowiązków bez zabezpieczenia środków, musimy szukać powoli oszczędności – tłumaczy burmistrz Chudoba. Gmina chce zagospodarować także poddasze. Pomysł jest prosty: powstanie tutaj kilka pokoi gościnnych. Przyziemie także będzie służyło turystom. Przy okazji obiekt będzie miał funkcję swego rodzaju Domu Pracy Twórczej. – W naszej gminie jest kilku malarzy, hafciarki, ale także przedstawiciele innych zawodów artystycznych. Obiekt na Trawnikach będzie dla nich miejscem spotkań, wymiany doświadczeń czymś  w rodzaju Domu Pracy Twórczej. Przy okazji będą mogli tutaj eksponować swoje prace, na przykład z myślą o ich sprzedaniu – dodaje burmistrz Marek Chudoba.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .