Reklama
Czchów lenią stolicą jazzu
WYDARZENIA - Czchów
poniedziałek, 10 lipca 2017 18:40

Nawet nienajlepsza aura nie przeszkodziła miłośnikom jazzu spotkać się w sobotni wieczór na czchowskim Rynku. To był kulminacyjny punkt festiwalu, który od piątku do niedzieli odbywał się w tym urokliwym miejscu Małopolski. Gdyby w połowie lat 60. tamtego stulecia ktoś powiedziałby, że Czchów stanie się letnią stolicą jazzu w Małopolsce, znawcy „przedmiotu” uznaliby to za jakieś fantasmagorie. Czemu zatem wspominam czasy sprzed ponad półwiecza?  Bo to właśnie wtedy, podczas dancingów organizowanych w Czchowie dla miejscowych, ale także dla letników wypoczywających coraz chętniej w tych stronach, krakowscy muzycy, „przemycali” , utwory jazzowe. Wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Mazur nie ukrywa, że nawet w najśmielszych snach nie marzył, że tak zapoczątkowana przygoda z miasta z tym gatunkiem muzyki przerodzi się w wielki festiwal.

W tym roku po raz osiemnasty odbył się Baszta Jazz Festival. Podobnie jak w latach poprzednich trwał trzy dni. Impreza wystartowała w piątek, 7 lipca w Hotelu Łaziska – Cafe Oranżeria. Na pierwszy „ogień” poszło PKS Trio (Myszków) & Maya (Kraków). Potem na scenie pojawiła się warszawska grupa: Singin Birds oraz Boba Jazz Band z Krakowa. Oczywiście tradycyjnie na koniec było wspólne jam session.Sobotnie zmagania jazzmanów przeniosły się na czchowski Rynek. Odbył się tardycy6jny konkurs „O Złotą Basztę 2017”. Nie zabrakło barwnego przejazdu samochodu platformy z wrocławskim zespołem Dixie Tigers Band. Po oficjalnym otwarciu przez burmistrza Czchowa Marek Chudoba, festiwalu była prezentacja laureatów konkursu i wręczenie nagród. Potem kolejno koncertowali:  tarnowski zespół Leliwa Jazz Band (laureata Złotej Tarki – najcenniejszej polskiej nagrody jazzowej); Singin Birds. Następnie była parada nowoorleańska – barwny korowód, który przeszedł wokół czchowskiego Rynku. 55.lecie istnienia krakowskiej grupy Jazz Ball Band Orchestra, na którym byli goście specjalni: amerykanin, Stanley Breckenridge oraz krakowian, Marcin Dyjak. Po aukcji prac na renowację czchowskiej Baszty odbył się też koncert Revival Swing Band Prague (z czeskiej Pragi), Dixie Tiger Band. Na koniec nocne jam session na czchowskiej zaporze. W ostatnim dniu impreza zaprezentowali się Dixie Tigers Band, Revival Swing Band Prague; R.B. Dixie Band z Tarnowa. Wieczorne jazz session zamknęło festiwal. – Była toXVIII odsłona naszej imprezy, która na trwałe  wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta i gminy, ale także całej Polski. Zapraszamy za rok, atrakcji nie zabraknie – zapewnia burmistrz Marek Chudoba
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .