Brzesko. Miasto i gminy zaprezentowały się z jak najlepszej strony
WYDARZENIA - Brzesko
sobota, 19 sierpnia 2017 18:36

Owacjami przyjęto prezentację gmin w powiatu brzeskiego  podczas 41. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, kiedy to krakowski Rynek opanowały zespoły folklorystyczne, grupy śpiewacze oraz koła gospodyń wiejskich z Brzeska, Borzęcina, Czchowa, Dębna, Gnojnika i Iwkowej. Te wspaniałe występy, bo tak je ocenili widzowie oraz główni organizatorzy czyli Fundacja Cepelia możliwe były dzięki zaproszeniu gminy Brzesko do zorganizowania jednego dnia prezentacji. Aby prezentacja ziemi brzeskiej była jak najpełniejsza burmistrz Grzegorz Wawryka zaprosił do współudziału w tym wydarzeniu wszystkie gminy powiatu. – Był to dla nas i widzów dzień wspaniałych występów na najwyższym, profesjonalnym poziomie, śmiało można powiedzieć, że podbiliście serca krakowian i turystów – mówiła Monika Mszal, wicedyrektor Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.


Środowe prezentacje rozpoczął Lajkonik, który poprowadził barwny korowód zespołów wokół Rynku. Tysiące turystów z całego świata podziwiało harce Lajkonika, barwne stroje zespołów i kapel, a największe brawa otrzymał dziecięcy zespół z Borzęcina. Równo z hejnałem z Wieży Mariackiej nastąpiło otwarcie dnia ziemi brzeskiej na targach. Zaprezentowane zostały gminy oraz zespoły uczestniczące w targach sztuki ludowej, a przedstawiciele gmin otrzymali od organizatorów okazałe piernikowe serca. Jako pierwsza na scenie pod Wieżą Ratuszową wystąpiła Grupa Śpiewacza Jadowniczanie, a jej występ został przyjęty tak entuzjastycznie, że swój program musieli powtórzyć kolejny raz w godzinach popołudniowych. Kolejnym zespołem, który prezentował tańce ludowe to „Borzęcanie” – grupa dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Najmłodsi podbili serca publiczności żywiołowością tańca oraz pięknymi strojami. Następnie na scenie zagościł ZPiT „ Iwkowianie”, który zaprezentował folklor ziemi iwkowskiej. Koło Gospodyń Wiejskich z Biadolin Szlacheckich, z gminy Dębo zaprezentowało widowisko – „Kiszenie kapusty u Bronki”, entuzjastycznie, dzięki humorowi słownemu i sytuacyjnemu przyjęte przez zgromadzoną publiczność. Wspaniale zaprezentowała się Grupa Śpiewacza działająca przy Kole Gospodyń Wiejskich w Czchowie. Popis umiejętności śpiewaczych, tanecznych i aktorskich dała Grupa Regionalna z Gnojnika, prezentując widowisko pt. „ Wyskubek”. Miłym przerywnikiem od folkloru był występ Kasi Gawendy z brzeskiego MOK-u, która śpiewała znane i lubiane piosenki.
Prawdziwą furorę zrobiły dwie prezentacje artystyczne, kończące dzień ziemi brzeskiej na 41. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej. Autorami pierwszej był ZPiT Krakowiacy Ziemi Brzeskiej, który zauroczył publiczność swoimi układami tanecznymi i przyśpiewkami. Brawa były tak wielkie, że zespół musiał kilkukrotnie bisować. Na koniec Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Porwisza dała wspaniałe show dla kilkutysięcznej publiczności zgromadzonej na krakowskim Rynku. Również i orkiestra musiała dać bis, a brawa żegnały brzeskich muzyków. Uzupełnieniem występów były stoiska z wyrobami artystycznymi, kulinarnymi. Stoisko gminy Brzesko, na którym królowały panie z KGW z Mokrzysk i Sterkowca oraz Jadownik było chyba najbardziej oblężonym podczas środowych prezentacji w Krakowie. Całość wydarzenia koordynował Krzysztof Bigaj z brzeskiego magistratu, który wcielił się również w Lajkonika, dając popis swoich umiejętności tanecznych, a wspólna konferansjerka z Kasią Gawendą i Tomkiem Miką uznana została przez organizatorów za najlepszą z dotychczasowych, czego dali wyraz wręczając piernikowe serca.– Ziemia Brzeska musi zagościć za rok w Krakowie, bo wszyscy jesteśmy pod wielkim wrażeniem prezentacji- powiedziała Monika Mszal, organizator targów.
(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .