Łysa Góra. Oddali hołd bohaterskim lotnikom
WYDARZENIA - Dębno
niedziela, 20 sierpnia 2017 21:28

Niedawno w Łysej Górze odbyła się uroczystość, upamiętniająca tragiczną śmierć załogi  samolotu Liberator. Przypomnijmy, że dzielni piloci lecieli z pomocą dla walczących warszawskich powstańców. Obchody po raz kolejny odbyły się pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, Parafii Rzymskokatolickiej w Łysej Górze oraz Dębińskiego Centrum Kultury. – Społeczność naszej gminy od wielu lat oddaje hołd aliantom. Jakkolwiek sama pomoc okazała się niewystarczająca, powstanie zostało zduszone, to jednak pamięć o ofiarach tego wydarzenia, w tym o lotnikach jest u nas kultywowana, będziemy o nich pamiętali zawsze – deklarował wójt Wiesław Kozłowski.

Uroczystość jak co roku rozpoczęła się przy pomniku, wzniesionym na cześć poległych na Przymiarkach w Łysej Górze. Odbyła się tam polowa Msza Święta ku czci poległych lotników oraz wszystkich obrońców ojczyzny. Uczniowie z Łysej Góry przypomnieli o znaczeniu patriotycznego wychowania podczas krótkiego występu artystycznego. Oprawę muzyczną obchodów zapewniła schola dominikańska „Affectus Populi” oraz Orkiestra Dęta z Łysej Góry. Następnie obecni na obchodach Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Matura, Sołtys Łysej Góry Bożena Sacha oraz prezes Stowarzyszenia „Krakus” Janina Nosek złożyli pod pomnikiem kwiaty. Samolot typu Liberator został zestrzelony nad Łysą Górą w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku. Zginęła wtedy cała, 7-osobowa załoga, złożona z lotników 31. Dywizjonu Południowoafrykańskich Sił Powietrznych. Mieszkańcy naszej gminy co roku biorą udział w obchodach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .