Jadowniki. Zasłużeni dla Kultury Polskiej
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 20 sierpnia 2017 21:33

Minister kultury Piotr Gliński (wicepremier rządu RP) przyznał Medal Za Zasługi Dla Kultury Polskiej Towarzystwu Miłośników Ziemi Jadownickiej. W jego imieniu odznaczenie wręczył burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka. Prezes towarzystwa Stanisław Świerczek w swoim wystąpieniu przypomniał historię TMZJ. Podczas spotkania można było zobaczyć kolekcję medali i odznaczeń będącą własnością pana Stanisław Świerczka, byłego wieloletniego prezesa towarzystwa. Uroczystość uświetnił występ grupy śpiewaczej Jadowniczanie. W spotkaniu brali udział radni, sołtys, dyrektor MOK, zaproszeni goście z Towarzystwa Miłośników Wieliczki, mieszkańcy Jadownik.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Jadownickiej rozpoczęło działalność w 1990 roku, inspiratorem jego założenia był Stanisław Podobiński, pracownik naukowy i dyrektor Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Częstochowie. Początkowo stowarzyszenie miało na celu podejmowanie działań kulturalno-oświatowych oraz organizację rozrywki. Po dwóch latach postanowiono rozszerzyć działalność o zagadnienia edukacyjne, głównie zaś o organizację konkursów historycznych dotyczących Jadownik. Konkursy te, organizowane co dwa lata przez stowarzyszenie i szkoły sprawiają, że wiedza dzieci i młodzieży o miejscu swojego urodzenia i zamieszkania jest bardzo bogata. Oprócz tego członkowie TMZJ jeżdżą po szkołach z wykładami. Własny sztandar towarzystwo posiada od 1995 roku, od tego czasu towarzyszy on wszystkim ważniejszym uroczystościom, zarówno świeckim, jak i kościelnym. Z czasem TMZJ postawiło większy nacisk na ochronę dóbr kultury materialnej środowiska. Nawiązało współpracę ze Stanisławem Okasem, który obecnie mieszka w Łodzi. Jest on autorem dwóch publikacji historycznych o Jadownikach – „Jadowniki były wsią królewską” oraz „Osiem wieków Jadownik”. Dzięki panu Okasowi towarzystwo ma także kilka wydawnictw o charakterze etnograficznym – „Jadownickie wesele”, Zwyczaje religijne”, „Jadownicka pierzarka”, Andrzejki”, Doroczne obrzędy”, „Tradycje weselnych przyśpiewek”, „Z legend starych opowieści o Jadownikach”. Stanisław Okas jest też autorem osobistego wydawnictwa „Moje pejzaże” oraz tomiku poezji „Rozmaitości”. Towarzystwo posiada także kolekcję rzeźb artystycznych Tadeusza Świerczka, rzeźbiarza z Jadownik. Realizując swoje cele TMZJ dba o miejsca szczególne we wsi i wydarzenia z nimi związane. Poświęcono tablicę historyczną znajdującą się przy domu ludowym, odsłonięto tablicę upamiętniającą księży i kapelanów AK w kościele św. Prokopa, poświęcono tablicę umieszczoną na ścianie frontowej kościoła z okazji 800-lecia królewskiej wsi Jadowniki, towarzystwo podpisało akt współpracy z kapitułą najstarszych miast i miejscowości w Polsce, wmurowano tablicę upamiętniającą pacyfikację wsi przez Niemców, odsłonięto obelisk upamiętniający udział mieszkańców Jadownik w wojnie polsko-rosyjskiej, odsłonięto także obelisk poświęcony pontyfikatowi Jana Pawła II. Inicjatorem tych wydarzeń był Stanisław Świerczek. Szczególnym powodem do dumy jest izba regionalna i jej zbiory, są to stare fotografie, narzędzia i warsztaty, sprzęt gospodarstwa domowego, urządzenia gospodarskie oraz naczynia i przedmioty związane z tak zwanymi zanikającymi zawodami. Burmistrz gratulował zarządowi stowarzyszenia, jego działaczom, podkreślał, jego rolę w rozwój kultury, ale także zwracała uwagę na prospołeczne jego działania. – Mam nadzieję, że wielkim wydarzeniem w dziejach Jadownik, stowarzyszenia i całej gminy będzie przypadający za trzy lata jubileusz stowarzyszenia – mówił burmistrz Wawryka.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .