Czchów. Gminne Dożynki
WYDARZENIA - Czchów
niedziela, 03 września 2017 21:48

To było wielkie święto rolników i mieszkańców naszej gminy. Tegoroczne dożynki zorganizowano w Tworkowej. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym, wielu mieszkańców sołectwa, gdzie zorganizowano święto plonów, włączyło się w ich przygotowanie. Od kilku lat pogoda kaprysi podczas dożynek w tym roku – pomimo padającego wcześniej deszczu, aura oszczędziła organizatorów.  Jak mói burmistrz Marek Chudoba żniwa są ukoronowaniem całorocznej pracy rolnika, toteż po tym najgorętszym okresie robót polowych następuje czas radości i zabaw. Plony zawdzięczamy nie tylko własnej pracy, ale i błogosławieństwu Bożemu, które tej pracy towarzyszyło. Dlatego też Gminne Dożynki rozpoczęliśmy udziałem w dziękczynnej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Tworkowej, którą celebrował i kazanie wygłosił Dziekan Dekanatu Czchowskiego ks. Ryszard Biernat.

 

Potem barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Strażacką Orkiestrę Dętą ze Złotej pod batutą Eugeniusza Grzanki wraz z grupami dożynkowymi, władzami samorządowymi i zaproszonymi gośćmi udał się na plac rekreacyjno-sportowy przy Zespole Szkół w Tworkowej. Oficjalnego otwarcia i powitania gości dokonał sołtys wsi Tworkowa Henryk Włodarczyk, któremu towarzyszyli Starostowie Dożynek Maria Włodarczyk i Ryszard Szot. Wśród gości, którzy zaszczycili również nas swoją obecnością byli Andrzej Potępa - Starosta Brzeski, Jarosław Gurgul – Członek Zarządu Powiatu Brzeskiego, Włodzimierz Rabiasz Przewodniczący Rady Miejskiej w Czchowie wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Czchowie, Tadeusz Płachta – zastępca Burmistrza Czchowa, Lesław Wrona i Władysław Malaga delegaci do Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej Powiatu Brzeskiego, Piotr Wójciak - Komendant Policji w Czchowie, Piotr Musiał – Komendant Gminny OSP Gminy Czchów wraz z druhami, sołtysi Gminy Czchów, dyrektorzy szkół i przedszkoli, kierownicy gminnych instytucji, redakcja Czasu Czchowa. Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości oraz konferansjerką czuwali – Elżbieta Ogiela i Marcin Walkowicz. Burmistrza Czchowa – Marka Chudobę, który z rąk Starostów Dożynek – Marii Włodarczyk i Ryszarda Szota otrzymał bochen chleba będący szczególnym symbolem urodzaju, dostatku i szacunku. Starostowie przekazali chleb mówiąc „Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pól. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu, tak na wsi, jak i w mieście nigdy nie zabrakło”. Burmistrz dziękując, podkreślił, że chleb jest nieodłącznym elementem polskiej gościnności oraz dzielenia się z drugim człowiekiem i zgodnie z tą tradycją częstował nim gości dożynkowych. Wieniec uwity przez mieszkańców wsi w formie kopuły, z kłosów pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia, ozdobiony kwiatami i bochnem chleba, uwieńczony figurą Matki Bożej Fatimskiej, patronki Tworkowej, został przekazany Burmistrzowi Czchowa. Dziękując Rolnikom za ciężką pracę na roli, za gospodarność i troskę o lepsze jutro życzył im, aby następne lata były pomyślniejsze, radośniejsze i zasobniejsze, pełne dostatku, zdrowia i wzajemnego szacunku. Wraz z życzeniami Rolnicy otrzymali dyplomy pamiątkowe i bochny chleba. Tymowa przyniesione dary przekazała rolnikom, ogrodnikom i gospodarzom:  bochen chleba przekazała Edycie i Grzegorzowi Borowcom, a żniwną wiązankę – Wiesławie i Włodzimierzowi Pajor. Złota chlebem uhonorowała Jarosława Gurgula – Sekretarza Gminy, natomiast Włodzimierz Rabiasz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Czchowie otrzymał tradycyjną wiejską chałkę, a  Piotr Wójciak – Komendant Policji w Czchowie bukiet żniwny wraz z chlebem.
Biskupice Melsztyńskie bochen chleba z koszem pełnym plonów przekazali rolnikom Małgorzacie i Kazimierzowi Musiałom.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .