Reklama
Brzesko pamięta o twórcach Solidarności
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 03 września 2017 21:49

Od wielu lat mieszkańcy Brzeska gromadzą się przed tablicą upamiętniającą działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, by oddać jego twórcom, ale także uczuć minutą ciszy ofiary Stanu Wojennego oraz wszelkich represji komunistycznych w Polsce: od połowy 1944 toku do upadku systemu totalitarnego. W imieniu władz miejskich kwiaty złożył burmistrz Grzegorz Wawryka, nie zabrakło też przedstawicieli posła do Parlamentu Europejskiego, Edwarda Czesaka, minister Józefy Szczurek – Żelazko, działaczy Solidarności, Prawa i Sprawiedliwości, radnych miejskich i powiatowych. – Ja przypomnę, że 30 sierpnia 1980 r. strajkujący robotnicy w Szczecinie podpisali porozumienie z przedstawicielami PRL-owskiej władzy. Porozumienie w Szczecinie zapoczątkowało szereg kolejnych porozumień władzy ze strajkującymi w Gdańsku: (31 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i Katowicach (11 września) – wspomina burmistrz Wawryka.

Przypomnijmy, że porozumienia sierpniowe nastąpiły po gigantycznej fali strajków, która objęła cały kraj. Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę rządzącą Edwarda Gierka. W sierpniu 1980 roku strajkowało około 750 tys. osób. Pod presją robotników władze zgodziły się na postulaty strajkujących, w tym na nowe związki zawodowe; zamiast nazwy „wolne” związki użyto określenia „samorządne”. Dzień później podpisano porozumienie w Stoczni Gdańskiej im. Lenina po trwających dwa tygodnie strajkach. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. 10 listopada 1980 roku zarejestrowano NSZZ „Solidarność”. Wkrótce związek liczył niemal 10 milionów członków (było to 80 procent pracowników państwowych). Dodajmy, że 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny i zdelegalizowano Solidarność. Związek został ponownie zarejestrowany w wyniku ustaleń Okrągłego Stołu w kwietniu 1989 roku, w wyniku których doszło do pierwszych półwolnych wyborów i upadku komuny w Polsce.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .