Biesiadki. Hala na 160.lecie istnienia szkoły i 10.lecie nadania patrona
WYDARZENIA - Gnojnik
poniedziałek, 02 października 2017 13:15

Z wyposażeniem kosztowała blisko 2.5 miliona złotych, robi wrażenie nie tylko na mieszkańcach, ale i przyjezdnych, jest kolejną zrealizowaną obietnicą wyborczą władz gminy, a w dodatku jest najbardziej energooszczędnym obiektem użyteczności publicznej w powiecie brzeskim, nie wykluczone, że także w regionie tarnowskim: mowa oczywiście o oddanej do użytku, we wrześniu tego roku, sali gimnastycznej w Biesiadkach, w gminie Gnojnik. – To nasz prezent na podwójny jubileusz szkoły, czyli 160. rocznicę jej powstania i 10. nadania imienia świętego Stanisław Kostki – mówił podczas uroczystości otwarcia i poświęcenia obiektu, wójt Sławomir Paterek. O potrzebie budowy hali sportowej w Biesiadkach, mówiło się od wielu lat. Co prawda gmina zakupiła grunt, ale do roku 2010, brakowało „politycznej woli”, może nawet raczej determinacji i odwagi, by projekt sfinalizować.

Nagroda dla sołtysa

Na pewno impulsem do działania była nagroda w kwocie 50 tysięcy złotych, która sołtys Biesiadek Ryszard Machał odebrał za tytuł Najlepszego Sołtysa 2010 roku. Całą nagrodę dla wsi postanowiono wykorzystać właśnie na obiekt. Opracowano pierwszy projekt, który po latach został jednak zmieniony. Po zmianie steru warty w gminie, wójt Sławomir Paterek zadeklarował, że budowa sali w Lewniowej (oddano ją w 2014 roku), a potem w Biesiadkach to priorytet.  Przypomnijmy, że w 2012 wylano fundamenty. Przed trzema laty sala została przeprojektowana. Powód? – Po prostu uznaliśmy, że powinien to być budynek energooszczędny, pasywny. Zastosowane materiały i rozwiązania materiałowe sprawiają, że ma on najwyższą klasę energooszczędną. Koszty ogrzewania, w porównaniu do innych tego typu obiektów, będą o około 50 – 60 procent niższe. Sala obłożona została ponad 30-centymetrową warstwą styropianu. W obiekcie zamontowano także pompy ciepła (trzy sztuki odnawialnego źródła energii). Wybudowana została także instalacja nawiewno – wywiewna (tak zwana rekuperacyjna). Na posadzce położona jest podłoga sportowa typu TARKET. Podłoże tego typu jest łatwiej konserwować, ale przede wszystkim – zdaniem sportowców – jest wygodniejsze w eksploatacji. W sumie budowa kosztowała nas blisko 2.5 miliona złotych, kilkaset tysięcy złotych pozyskaliśmy z Ministerstwa Sportu oraz z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Mamy też pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej, która po jakimś czasie zostanie w znacznej mierze umorzona – wyjaśnia wójt Paterek.

Nie zabrakło gości

Podczas uroczystości nie zabrakło gości. Władze oświatowe reprezentowała małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak. – Wierzę, że sala będzie służyła lokalnej społeczności przez cały tydzień, od rana do wieczora. Przed południem wykorzystają ją uczniowie podstawówki, a wieczorami, młodzież, sportowcy czy seniorzy. Mnie, jako wieloletniego pedagoga, dyrektora szkoły, samorządowca, a teraz kuratora cieszy, jak widzę ogromne wsparcie dla oświaty ze strony samorządu. No bo niby to jest obowiązek gmin, ale różnie z tym bywa. Dwie sale gimnastyczne, oddane w ciągu kilku trzech lat w gminie Gnojnik, robi wrażenie – mówiła kurator Barbara Nowak, w rozmowie z nasza redakcją. Radny sejmiku małopolskiego Wojciech Skruch podkreślał, że samorząd, który reprezentuje dorzucił przysłowiowe „trzy grosze” do budowy. – Dzisiaj widzę, że to była z wszech miar słuszna decyzja – mówił radny Wojciech Skruch. W imieniu samorządu gratulacje złożył także radny wojewódzki Adam Kwaśniak. – Zarząd województwa przyznał medal szkole, który niebawem przekażę w jego imieniu, dyrektor szkoły – zapewniał Adam Kwaśniak. Starosta brzeski Andrzej Potępa wręczył okolicznościowy adres. Przypomniał, że samorządy powiatu brzeskiego inwestują w oświatę od wielu lat. – Efekty widać w każdej gminie, tutaj, w Gnojniku w sposób szczególny – komplementował władze gminy, starosta Potępa. Oczywiście nie zabrakło szefa samorządu gminnego Janusza Zycha z radnymi, sołtysami, pracownikami gminy oraz szefami gminnych szkół i przedszkoli. W imieniu szkolnej społeczności podziękowała dyrektor Dorota Pałka. Kilkanaście osób odebrało specjalne statuetki – w podziękowaniu za wsparcie. W gronie nagrodzonych był m.in. wójt Sławomir Paterek, przewodniczący Rady Gminy Janusz Zych, sołtys Ryszard Machał czy zawiadujący gminnymi inwestycjami, Leszek Ząbkowski. Uhonorowano także wykonawców, projektantów, inspektorów nadzoru.

O szkole…

Jak już wspomnieliśmy podczas uroczystości nie tylko poświecono obiekt, ale także odbyła się podwójna rocznica: jubileusz 160.lecia powstania szkoły i 10.lecia nadania jej imienia. Szkoła parafialna w Biesiadkach została założona w 1849 roku. W 1891 roku powstał nowy murowany budynek placówki, który sukcesywnie wzbogacał się o piętro oraz ganek. Od 1893 roku patronem szkoły jest św. Jan Kanty. W latach II wojny światowej budynek zasiedliły wojska niemieckie. W 1956 roku rozpoczęto rozbudowę szkoły od strony północnej, rok później przeprowadzono elektryfikację. Kolejną ważną datą w historii placówki jest 1 września 2001 roku, kiedy to Rada Gminy w Gnojniku wydaje Akt Założycielski Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Biesiadkach. Kolejne lata to czas remontów – zamontowania nowego dachu, remontu korytarzy, świetlicy, sal lekcyjnych i sali gimnastycznej, założenia gabinetu lekarskiego, Izby Regionalnej oraz radiowęzła. 18 września 2006 roku odbyły się połączone uroczystości: 150-lecia powstania placówki, nadania szkole imienia św. Stanisława Kostki, poświęcenia sztandaru oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .