Czchów. Projekt z dofinansowaniem unijnym
WYDARZENIA - Czchów
sobota, 14 października 2017 20:41

Wszystko wskazuje na to, że projekt „uzbrojenia” w kolejne atrakcje turystyczne czchowskiego grodziska stanie się niebawem faktem. W wersji nieco okrojonej, do pierwotnej, z powodu znacznego zmniejszenia środków na ten cel, przez województwo małopolskie. – Liczymy na dofinansowanie w kwocie około 2.4 miliona złotych – mówi naszej redakcji burmistrz Czchowa, Marek Chudoba. Około miliona wydamy z budżetu gminy. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze środków unijnych, którymi na tym etapie, dysponuje samorząd województwa małopolskiego. Projekt, przygotowany w partnerstwie z innymi podmiotami, zyskał uznanie w oczach ekspertów Konwentu Subregionalnego. Mowa oczywiście o Subregionie Tarnowskim. – Mam nadzieję, że zaplanowane prace uda się nam wykonać nawet do końca 2018 roku – podkreśla burmistrz Chudoba.

Zakres prac jest ogromny, przewiduje m.in. powstanie ścieżki militarnej – o charakterze dydaktycznym, gdzie zostanie zaprezentowanych około 40 militariów, z kilku okresów historycznych. – To będzie ścieżka dydaktyczna, możliwość zobaczenia, w jaki sposób rozwijała się wojskowość. Myślę, że będzie to doskonała forma prezentacji historii wojskowości i militariów, a jednocześnie wielki atut turystyczny naszej gminy. Bo przecież rozwój turystyki to jeden z kierunków rozwoju naszej gminy – podkreśla burmistrz Chudoba.  Ścieżka militarna to tylko jeden z wielu aspektów projektu: pojawi się tutaj rozbudowana małą infrastruktura, w tym miejsce pod obiekt o charakterze gastronomicznym, cały teren wzgórza basztowego zostanie uporządkowany, zagospodarowana będzie zieleń, pojawią się ławeczki, ścieżki dla spacerowiczów, zaplanowano także miejsca postojowe – parkingowe. To będzie wizytówka miasta i gminy. Moim zdaniem całością powinna zarządzać gminna jednostka, Miejski Ośrodek Kultury Sporu i Rekreacji. Projekt koordynuje samorząd powiatu tarnowskiego i brzeskiego. Wstępny koszt inwestycji szacujemy na jakieś ponad trzy miliony złotych – wylicza gospodarza gminy Czchów. Początkowo wydawało się, że gmina zrealizuje szerszy projekt, ale środki na rozwój turystyki, samorząd wojewódzki znacznie „obciął”. W tej sytuacji trzeba było zrezygnować m.in. z planu budowy przytulnego hoteliku.
Wracając do samej ścieżki warto dodać, że na terenie 8,5 hektara zostaną odbudowane i uzbrojone mury. Zaplanowano ustawione około 40 urządzeń walk pochodzących z średniowiecza, aż po czasy współczesne. I tak wybudowane zostaną drewniane pomosty i balustrady. Dodajmy, że całe wzgórze zostanie także oświetlone. Zabezpieczone zostaną również sanitariaty. – Liczymy na znaczny wzrost liczby turystów chcących oglądać tę atrakcję historyczno – turystyczną. Odnowa Grodziska ściśle związana jest z szerszymi planami rozwoju turystyki w gminie. W naszej strategii do roku 2024 przewidzieliśmy m.in. zadania z zakresu dalszych prac przy zagospodarowanie otoczenia Jeziora Rożnowskiego – Gmina Czchów, tworzenie nowych miejsc noclegowych na obszarze Gminy Czchów. Odbudowy wspomnianego Grodzisko – Miejskiego Park Zieleni i Wypoczynku w miejscowości wraz z urządzenie militarnego szlaku historycznego przez wieki. Ale także w dalszej perspektywie kompleksowe wykonanie oznakowania infrastruktury turystycznej na terenie Gminy Czchów, budowę, modernizację lokalnych tras turystycznych, modernizację kapliczek oraz  wyznaczenie tras tematycznych w skali obszaru LGD. Nie mniej ważna jest modernizacja obiektów sportowych (doposażenie) pod kątem ich turystycznego wykorzystania – dodaje burmistrz Marek Chudoba. Turystyka to szansa na dalszy rozwój gminy. To nie tylko nowe miejsca pracy, tak istotne w terenach wiejskich, ale także większe wpływy do budżetu gminy w postaci podatków lokalnych (od działalności gospodarczej), ale także – przy mniejszym bezrobociu – większy udział samorządu w podatku CIT i PIT.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr122018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .