Reklama
Brzeski szpital z rezonansem magnetycznym
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 17 października 2017 17:59

Otwarcie Pracowni Rezonansu Magnetycznego,  Zespołu Poradni Zdrowia Psychicznego, Terapii Uzależnień i Leczenia Środowiskowego oraz spotkanie z okazji Święta Służby Zdrowia – to tylko trzy, z wielu powodów zorganizowania w szpitalu w Brzesku, uroczystości  w którym uczestniczyli pracownicy oraz zaproszeni goście: Minister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, Europoseł Edward Czesak, Wojewoda Małopolski Józef Gawron, Starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa, wicestarosta Ryszard Ożóg, przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego, Kazimierz Brzyk, Burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, wójt Dębna Wiesław Kozłowski, wójt Gnojnika, Sławomir Paterek,  Radny Województwa Małopolskiego Adam Kwaśniak, radni powiatowi: Justyna Wojtowicz – Woda, Stanisław Pacura, Sławomir Pater, Maciej Podobiński, radni miejscy; Ewa Chmielarz i Barbara Borowiecka, szef ZOL – Hospicjum w Brzesku, Krzysztof Gac.

W intencji pracowników…

Dodajmy, że uroczystość rozpoczęła Msza Święta, celebrowana przez księdza prałata Józefa Drabika i kapelana szpitalnego księdza Józefa Waśko  w intencji wszystkich pracowników i pacjentów szpitala. Podczas homilii ksiądz Józef Drabik przekazał życzenia i podkreślił jak trudna i odpowiedzialna jest praca pracowników służby zdrowia. Mówił, że praca z ludźmi jest najcięższa, ale jednocześnie dająca najwięcej satysfakcji. Podkreślał, że lekarze, pielęgniarki, wszyscy pracownicy służby zdrowia musza wykazywać wiele serca, empatii, miłości do bliźniego. Podczas Mszy Św. poświecono wyremontowaną kaplicę. Ksiądz Drabik dziękował dyrektorowi szpitala Adamowi Smułusze za zainteresowanie potrzebami duchowymi pacjentów. – Ale kaplica to miejsce spotkania z Bogiem nie tylko chorych, ale i personelu medycznego – podkreślał Józef Drabik, dodając, że słowa podziękowania należą się tym wszystkim, którzy przyczynili się materialnie lub duchowo do remontu szpitalnej kaplicy.

Rezonans w szpitalu

Podczas uroczystości dokonano oficjalnego otwarcia Pracowni Rezonansu Magnetycznego.  oraz  Zespołu Poradni Zdrowia Psychicznego, Terapii Uzależnień i Leczenia Środowiskowego. Od 1 października działa Pracownia Rezonansu Magnetycznego w brzeskim szpitalu. Rezonans magnetyczny Signa Creator ( producent General Electric) został wyprodukowany w tym roku. W skład zestawu wchodzi pakiet aplikacji przeznaczonych do badań neurologicznych , onkologicznych , mięśniowo-szkieletowych, pediatrycznych, kardiologicznych i  naczyniowych (konfiguracja Signa Works). Rezonans posiada oprogramowanie do badań mózgu ( morfologia , dyfuzja , perfuzja ) , CUBE ( badania wolumetryczne w dowolnej płaszczyźnie i grubości bez straty jakości obrazu ), SWAN ( bezkontrastowe badania angiograficzne mózgu ), spektroskopia MR  mózgu, traktografia z tensorem dyfuzji; do badań rdzenia kręgowego ( MERGE , COSMICS, IDEAL, do badań jamy brzusznej z sekwencją LAVA; do badań dynamicznych ( w szczególności wątroba), do badań naczyniowych bezkontrastowych ( TOF, PC, Inhance non kontrast;  do dynamicznych badań naczyniowych ze środkiem kontrastowym; do badań serca ( morfologia, obrazowanie z supresją krwi, perfuzja pierwszego przejścia, obrazowanie tętnic wieńcowych , późne wzmocnienie; do badań oka o całego pacjenta. Badania są bezpłatne.

Dyrektor o szpitalu…

W sali konferencyjnej szpitala odbyło się okolicznościowe spotkanie.  Co najmniej kilkanaście milionów złotych: to wartość projektów związanych z modernizacją i doposażeniem w sprzęt medyczny szpitala w Brzesku, które są w trakcie realizacji (zakończono je w tym roku) lub są w planach na najbliższe dwa – trzy lata. Największym wyzwaniem jest budowa bloku operacyjnego wraz z pododdziałem chirurgii urazowo – ortopedycznej. Jak podkreśla pełniący obowiązki dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Brzesku doktor Adam Smołucha to, że szpital znalazł się w sieci szpitali, jest dodatkowym argumentem w „walce” o unijne dotacje. Dyrektor Adam Smołucha przedstawił ostatnie osiągnięcia szpitala i zwrócił szczególną uwagę na codzienną pracę całego personelu szpitala jaka musi być wykonana, aby zapewnić całodobowo bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom powiatu.  Brzeski szpital znalazł się w tak zwanej sieci szpitali. Co to oznacza w praktyce? – Szpital będący w sieci ma gwarancję, że Narodowy Fundusz Zdrowia zawrze z nim umowę, bez konieczności ubiegania się o środki w konkursach – tłumaczy dyrektor Smołucha. Pierwsze finansowanie, na poziomie ni niższym niż do tej pory, mamy zagwarantowane na  cztery lata (2018 – 2022). Pocieszające jest to, że resort zdrowia, o czym zapewniała mnie ostatnio minister Józefa Szczurek – Żelazko, chce lepiej wycenić procedury medyczne, zwiększą się też wpływy budżetu służby zdrowia w ramach odpisów podatkowych. Jest szansa, że budżet szpitala znacznie wzrośnie w najbliższych latach co pozwoli przeznaczyć cześć środków na wzrost wynagrodzeń, które nie były zmieniane w ostatnich latach - dodaje dyrektor Smołucha. Niedawno Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował dokładną listę wszystkich placówek medycznych, które nie muszą obawiać się o finansowanie z NFZ. Dodajmy, że w sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia szpitale z sieci sprawią, że pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do przyszpitalnych poradni, a także kompleksową opiekę w szpitalu.

Medale dla zasłużonych

Podczas spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie przez Panią Minister odznaczeń resortowych „Za zasługi dla ochrony zdrowia” Ministra Zdrowia dla trzech pracowników, których codzienny trud został doceniony przy okazji naszego święta. Wyróżniono  pana doktora Zdzisława Opacha – Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, doktora Jana Tomalę – Zastępcę Ordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologii i Pododdziałem Geriatrii i Panią Sabinę Nizioł – Kierownika Sekcji Informatycznej. – Znam całą trójkę: to wspaniali fachowcy, ludzie, dzięki którym nasz szpital, mogę tak chyba mówić, bo przez kilkanaście lat kierowałam tym zespołem, rozwija się dynamicznie. Gratuluję nagrodzonym – mówiła minister Szczurek – Żelazko. Gratulacje złożyli także poseł Edward Czesak. – Kiedyś byłem pacjentem doktora Tomali, nie wykluczone, że wrócę – mówił pół serio, pół żartem poseł Czesak, podkreślając wielkie zaangażowanie pracowników służby zdrowia tutejszego szpitala. Na te same aspekty zwracali uwagę starosta brzeski Andrzej Potępa oraz wicewojewoda Józef Gawron.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .