Reklama
Przegląd rękodzieła i kuchni regionalnej
WYDARZENIA - Brzesko
środa, 18 października 2017 15:55

W organizowanym już po raz 7. Międzygminnym Przeglądzie Rękodzieła i Kuchni Regionalnej wzięły udział koła gospodyń wiejskich, świetlice wiejskie i stowarzyszenia z Przyborowa, Złotej, Biesiadek, Zawady Uszewskiej, Bucza, Poręby Spytkowskiej a także Stowarzyszenie Kinezjologiczno-Rehabilitacyjne „Zawsze aktywni”, Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne Kraków i Okolice i Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami – Sądecka Organizacja Turystyczna. Organizatorem imprezy było Porębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne wraz ze świetlicą wiejską.

Jak co roku impreza przyciągnęła rękodzielników z różnych miejscowości, jest to niezwykły sposób na pokazanie twórczości rękodzielniczych wielu ludzi, zwłaszcza twórczych umiejętności już zanikających jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka a także pokazanie nowszych technik jak decoupage. Struktura spotkania polega na przygotowaniu i prezentacji stoiska – wystawy twórców z danej miejscowości oraz przygotowaniu i prezentacji ich lokalnych potraw. Taka forma jest wynikiem wzajemnej i ścisłej współpracy lokalnych twórców, działaczy, animatorów z danej miejscowości i jest wypadkową ich zaangażowania, wiedzy i możliwości. Imprezę uświetnił występ zespołu Młodzi Porębianie oraz grupy śpiewaczej działającej przy zespole Porębianie. Podziękowania wystawcom złożyli wiceburmistrz Brzeska Jerzy Tyrkiel i dyrektor MOK, Małgorzata Cuber.

-Celem przeglądu jest rozwijanie, kultywowanie dorobku kulturalnego, rękodzieła i kuchni regionalnej mieszkańców naszej miejscowości i okolic. Jest to forma podkreślenia przynależności do środowiska lokalnego, zachęcanie do podjęcia współodpowiedzialności za rodzimą kulturę. Młodzież ma możliwość do poznawania kultury ludowej , tradycji i wartości cenionych w naszych domach od pokoleń. Szczególnie gorąco pragnę podziękować burmistrzowi Brzeska Grzegorzowi Wawryce, który doceniając działalność zespołu Porębianie przekazał fundusze na jego wyjazd do Macedonii. Tegoroczna edycja przeglądu udowodniła, że staje się on coraz bardziej popularny, zapraszamy znowu za rok – mówi jedna z organizatorek imprezy, kierownik zespołu Porębianie, Maria Karaś.

(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

rozog2a

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Mieszkańcy Zasługują na Więcej

kojczyk2018bcd

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

dwrona2018

pr102018

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .