Bucze. Jutro pogrzeb księdza Ignacego Piwowarskiego
WYDARZENIA - Brzesko
piątek, 03 listopada 2017 01:00

Zmarł ksiądz Ignacy Piwowarski: legenda Solidarności, jeden z najbardziej znienawidzonych przez SB duchownych w diecezji tarnowskiej, odznaczony Medalem Solidarności, Honorowy Obywatel Gminy Brzesko. W latach Polski Ludowej niektórzy nazywali go „Popiełuszką z Berestu”, gdzie wtedy pracował a „Solidarność” warszawska określała go „beskidzkim Popiełuszką”. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę – 4 listopada w parafii NMP Nieustającej Pomocy w Buczu. Jak podkreślają brzescy samorządowcy odszedł człowieka historia regionu i diecezji, kapłan niezłomny, człowiek wielkiego serca i ducha: nie tylko żarliwy katolik, ale także wielki patriota, piewca sprawiedliwości, dobroci, szlachetny i bezinteresowny. Był nie tylko dobrym kapłanem i spowiednikiem, ale także nauczycielem, doskonałym katechetą, żywym symbolem – moralności.

Ks. Jgnacy Piwowarski urodził się 7 sierpnia 1941 r. w Buczu. Szkołę podstawową ukończył w rodzimej miejscowości, w latach 1955 – 1959 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Brzesku, gdzie w maju 1958 r. zdał egzamin dojrzałości. 1 października 1959 r. rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. 27 czerwca z rąk ks. biskupa Jerzego Ablewicza przyjął święcenia kapłańskie. Początkowo pracował jako wikary w Szarwarku koło Dąbrowy Tarnowskiej ( 1965-67), następnie w parafii Rzochów (obecnie dzielnica Mielca, 1967-71). W latach 1971-75 pełnił obowiązki duszpasterza w Lipinkach, gdzie parafianie pod jego kierunkiem odbudowali spalony kościół. W 1975 r. przeniesiony został do Mościc, skąd przeszedł do Łącka (1977-78). W 1978 r. – na prośbę proboszcza z Lipinek i za zgodą kurii – powrócił do tej parafii. 12 sierpnia 1981 r. objął probostwo w parafii Berest, gdzie pracował do 6 stycznia 1992 r. Kolejną parafią, w której pełnił posługę proboszcza, była Radgoszcz, gdzie duszpasterzował od 1992 – do 2006 r. Po zakończeniu posługi duszpasterskiej rezydował w rodzinnej parafii w Buczu.
Oprócz szeroko pojętej, 40-letniej gorliwej pracy duszpasterskiej istotną dziedziną działalności ks. Ignacego Piwowarskiego była praca patriotyczna – jawna i konspiracyjna. Ks. Piwowarski był zdecydowanym przeciwnikiem systemu komunistycznego, dawał temu publicznie wyraz, uczył patriotyzmu oraz obowiązków obywatelskich. Był duchowym przywódcą walki o przywrócenie krzyży w szkołach, która rozpoczęła się we wrześniu 1980 r. w parafii Lipinki, gdzie młodzież z jego inspiracji zawiesiła w szkole krzyże. Dzięki wskazówkom ks. Piwowarskiego oraz właściwej postawie uczniów i rodziców inicjatywa w Lipinkach zakończyła się sukcesem. Gdy władze szkolne nakazały usunąć krzyże, młodzież rozpoczęła strajk, który trwał ponad dwa tygodnie. Władze oświatowe ustąpiły, ponieważ uczniowie nie przychodzili na zajęcia szkolne, a rodzice zdecydowanie popierali postawę swoich dzieci. Wkrótce strajk rozszerzył się na sąsiadujące dekanaty m. in. żmigrodzki i jasielski gdzie we wszystkich szkołach zaczęto wieszać krzyże.
W okresie tworzącego się ruchu solidarnościowego w mieszkaniu ks. Piwowarskiego odbywały się spotkania robotników i rolników. Po wprowadzeniu stanu wojennego plebania w Bereście koło Krynicy, gdzie w sierpniu 1981 r. objął probostwo, stała się azylem dla ukrywających się opozycjonistów. Tam spotykali się także przedstawiciele zdelegalizowanej „Solidarności” z regionu i z całej Polski, m. in. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Zbigniew Romaszewski, Jerzy Kropiwnicki.
Ks. Piwowarski znany był z patriotycznych kazań, które głosił w latach 80-tych podczas mszy św. za ojczyznę organizowanych przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Gorlicach. Codzienne życie księdza utrudniały częste przejawy szykanowania go przez służby SB. Doszło także do nieudanego zamachu na jego życie. Ks. Piwowarski był niezwykle oddany idei „ Solidarności ”. Pomagał w zbieraniu funduszy na opłacenie prawników z Krakowa broniących aresztowanych działaczy z Nowego Sącza. Prowadził azyl rodzin z diecezji tarnowskiej pod patronatem ks. biskupa Józefa Gucwy i ks. prof. Władysława Szewczyka. Grupy swoich parafian zawoził do Nowej Huty na czwartkowe msze święte za ojczyznę, które odprawiane były przez ks. Edwarda Jancarza. Organizował pielgrzymki ludzi pracy do Częstochowy oraz na coroczne dożynki jasnogórskie. Postawa religijno-patriotyczna sprawiła, że ks. Ignacy Piwowarski nazywany był przez ludność z Krynicy i okolic „Popiełuszką z Berestu”, a „Solidarność” warszawska określała go „beskidzkim Popiełuszką”. Wyrazem wdzięczności za zasługi na rzecz ludzi pracy i społeczności gminy Brzesko w 2012 roku ksiądz Ignacy Piwowarski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .