Gnojnik. Z dotacjami od marszałka i wojewody
WYDARZENIA - Gnojnik
środa, 08 listopada 2017 01:19

Kilka dróg udało się w tym roku wyremontować w gminie Gnojnik. – Na ten cel pozyskaliśmy środki zarówno od wojewody małopolskiego, jak również od marszałka województwa – tłumaczy naszej redakcji wójt Sławomir Paterek. W ostatnich siedmiu latach stan dróg gminnych diametralnie się poprawił. – Remonty dróg gminnych, ale także dróg transportu rolnego, budowa chodników to priorytet działania samorządu naszej gminy. Efekty widać, co podkreślają na zebraniach wiejskich mieszkańcy. Żeby to było możliwe pozyskujemy środki gdzie się tylko da. W tym roku nie tylko remontujemy drogi, ale także likwidujemy osuwisko w Biesiadkach – podkreśla Sławomir Paterek, wójt gminy Gnojnik.

Promesa od wojewody

Na przełomie września i października wykonano remont dwóch dróg zniszczonych w wyniku negatywnych zjawisk atmosferycznych. Promesę na ten cel uzyskano w ramach środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, którymi dysponuje Wojewoda Małopolski.
W wyniku postępowania przetargowego kwotę prac modernizacyjnych na drogach "Do Ławy" w Żerkowie oraz "Machałówka" w Gnojniku ustalono na blisko 155 tys. zł.  Dotacja pozwoliła gruntownie zmodernizować obydwie drogi.

Pomógł marszałek

Gmina dba także o tak zwane drogi transportu rolnego. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w wysokości 30 tysięcy złotyuch oraz środkom własnym, przeprowadzono drugą transzę rekultywacji. Prace objęły drogi dojazdowe do pól w Gosprzydowej (Nad Stochla) oraz w Uszwi (Na Śmietnisko). – Łączny koszt prac wyniósł ponad 44 tysiące złotych. W 2018 roku znowu wystąpimy o pieniądze na ten cel – zapewnia wójt Sławomir Paterek.

W Gosprzydowej

Dobiega ku końcowi remont drogi „Nad Plebanię” w Gosprzydowej. Inwestycja prowadzona w ramach tzw. „powodziówek” zakłada wykonanie pierwszej na terenie Gminy Gnojnik nawierzchni w technologii betonowej. Zdaniem wielu ekspertów jest trwalsza. Na razie gmina będzie ją testowała. Koszt prac winien zamknąć się w kwocie ok. 370 tys. zł, z czego blisko 286 tys. zł stanowić będą środki z dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa na odbudowę dróg zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania klęsk żywiołowych.

Prace w Uszwi

Powody do zadowolenia mają także mieszkańcy Uszwi. Kolejna droga gminna zniszczona w wyniku działania klęsk żywiołowych zostanie wyremontowana. Modernizacja trasy „Koło szkoły” w Uszwi kosztować będzie ok. 86 tys. zł. Środki na ten cel gmina pozyskała z rezerwy celowej budżetu państwa. – Cieszy mnie ta inwestycja, bo znacznie ułatwi wielu mieszkańcom naszej wsi dojazd do domów – podkreśla przewodniczący Rady Gminy, Janusz Zych. (mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .