Dębno. Z ekologią na „Ty”
WYDARZENIA - Dębno
czwartek, 11 stycznia 2018 20:08

Zamiast starych pieców, które emitują do atmosfery dużo dwutlenku węgla, pojawią się nowe. – Będą nie tylko, podczas procesu spalania, emitowały znacznie mniej CO2, ale także – co nie jest bez znaczenia – będą efektywniejsze. Spalanie węgla i gazu będzie niższe, a tym samym koszty ogrzania domu mniejsze. Dodam tylko, że w ciągu najbliższych miesięcy, 200 starych pieców zostanie zastąpionych nowoczesnymi kotłami na paliwo stałe oraz gaz. Nasz samorząd na ten cel pozyskał ponad 2 miliony złotych – wylicza Wiesław Kozłowski, wójt gminy Dębno.

Przypomnijmy, że maksymalna kwota dofinansowania, jaką gmina Dębno uzyskała z Urzędu Marszałkowskiego w przypadku wymiany kotłów na piece na  paliwa stałe wynosi blisko 900 tysięcy złotych, natomiast kwota dofinansowania w przypadku wymiany kotłów na piece gazowe to już ponad 1,3 miliona złotych. - Niezmiernie cieszę się, że zainteresowanie mieszkańców jest tak duże – podkreśla wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski. – Musimy wspólnie zadbać o poprawę jakości powietrza. Na szczęście świadomość społeczna na temat tego problemu wzrasta. Coraz rzadziej do pieca trafiają śmieci, a to już pierwszy krok w walce o czyste powietrze. Działając w partnerstwie z siedmioma  jednostkami samorządu terytorialnego: Gminą Gnojnik, Borzęcin, Czchów, Szczurowa, Szczucin, Wietrzychowice i Zakliczyn, Gmina Dębno otrzymała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, gwarantujące realizację przedsięwzięcia na szeroką skalę. Wójt Kozłowski jest przekonany, że wymiana pieców przebiegnie sprawnie i potrwa najdalej do końca tego rok.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .