Dwa warianty Sądeczanki
WYDARZENIA - Brzesko
środa, 17 stycznia 2018 00:17

Ostatecznie dwa warianty Sądeczanki, czyli trasy łączącej Nowy Sącz z Brzeskiem zaopiniowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. – Jeden z nich jest dla nas nie do przyjęcia – mówi burmistrz Czchowa Marek Chudoba. – Na to, by tak głęboko w osiedle domów jednorodzinnych wchodziła jezdnia naszej zgody nie ma i nigdy nie będzie – zapowiada włodarza czchowskiej gminy. Jeden z wariantów odrzucają także wójt Gnojnika Sławomir Paterek oraz wójt Iwkowej, Bogusław Kamiński. – Szkoda, że nie rozmawia się z nami jednocześnie, bo kompromis jest blisko – zapewniają obydwaj. Szkopuł w tym, że wariant, który odpowiada mieszkańcom powiatu brzeskiego, nie koniecznie zaakceptują władze Nowego Wiśnicza i Lipnicy Murowanej.


W sumie pod uwagę wzięto 26 tras szybkiego połączenia Nowego Sącza z Brzeskiem. Zdaniem GDDKiA  wybrano dwie najlepsze. Już dzisiaj wiadomo, że droga będzie miała około 50 km, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a pod górą Just powstanie tunel. Samorządowcy powątpiewają czy droga w ogóle powstanie. Bo obydwa warianty to koszt rzędu wielu miliardów złotych. Mniej więcej, biorąc pod uwagę teren, kilometr będzie kosztował tyle ile kilometr autostrady. Kilkaset milionów złotych może kosztować przebicie pod górą Just. GDDKiA w Krakowie zapewnia, że projekt uda się  zrealizować w 2026 roku. Szacunkowe koszty to od 1,5 do ponad 2 miliarda zł. Samorządowcy z Gnojnika, Czchowa i Iwkowej zgodnie podkreślają, że póki co akceptuję tylko wariant brązowy nowej trasy. – Mówię wprost wariant zielony jest nie do przyjęcia. Przebiega przez centrum Tymowej i Czchowa. I nie ma nad czym dyskutować w tym temacie, zdania nie zmienimy, zgody nie będzie, a protesty murowane – zapowiada Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. Tomasz Gromala, wójt Lipnicy Murowanej podkreśla, że wariant brązowy wymaga dyskusji.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr022019

plus2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .