Królewskie zmagania: triumfowali Polacy
WYDARZENIA - Gnojnik
niedziela, 25 lutego 2018 21:28

Mieszko Miś od dzisiaj jest posiadaczem „Czarnego Konia” – trofeum kolejnej edycji Międzynarodowego Turnieju Szachowego, który odbył się w Gnojniku. W gronie juniorów klasą dla siebie był natomiast Jan Golenia. Oprócz nagrody rzeczowej odebrał statuetkę „Źrebiątka”. Obydwie rzeźby są od wielu lat symbolem gnojnickich zawodów. – Mam nadzieję, że zwycięzca w kategorii juniorów, kiedyś sięgnie po trofeum w grupie seniorów, czego z całego serca mu życzę – komentuje dla naszej redakcji Sławomir Paterek, wójt gminy Gnojnik.

Tradycyjnie już, w pierwszym dniu zmierzyli się juniorzy, a w drugim seniorzy. W kategorii juniorów wygrał Jan Golenia z Wieliczki (8.5 punków); drugi był Krzysztof Szczęch z Krakowa (7,5 punktów); trzecia Weronika Łemczyk z Rzezawy (7,5 punktów); czwarte Matusz Brożyna z Myślenic (6,5 punktów), piaty Matusz Domin podopieczny Domu Dziecka w Dąbrowie Tarnowskiej (5,5 punktów), a szósty Dawid Łabędź z Tarnowa (5.5 punktów). Natomiast w gronie seniorów wygrał Mieszko Miś z Czarnej (8.5 punktów); drugi Piotr Widła z Bochni (też 8.5 punktów), trzeci Jerzy Kyć z Krakowa (8,0 punktów). Na czwartym miejscu uplasował się Damian Leftak z Gostynina (7.5 punktów), na piątym Przemysław Święch ze Staniątek (7.5 punktów) a na szóstym Mirosław Lewicki z Czarnej (6,5 punktów).  Na 17 miejscu sklasyfikowano Sabinę Jabłońska z Gostynina (6 punktów). Najstarszym szachistą był Krzysztof Sowiński z Bochni (68 lat), a najmłodszym 12.letnia Lena Mróz, która z pięcioma punktami zajęła 35 miejsce (na 50 zawodników). Dodajmy, że w pierwszym dniu zawodów – w kategorii juniorów rywalizowało 30 szachistów, a w drugim dniu – w grupie seniorów 50. Młodsi grali systemem szwajcarskim kontrolowanym 2 x 15 minut na dystansie dziewięciu rund, natomiast starsi też 2 x 15 ale na dystansie 11 rund. Kojarzenie par – komputerowe.
Turniej ma wieloletnią tradycję. Zaczynało się bardzo skromnie, na szczeblu gminnym: od kilkunastu zawodników. Z uwagi na to, że miłośników tego sportu przybywało, przerodził się on w turniej międzygminny, a następnie w wojewódzki. Z roku na rok poziom uczestników był coraz wyższy i bardziej wyrównany. Do turnieju zaczęli się zgłaszać szachiści z całej Polski i tym samym ta królewska gra przyjęła charakter ogólnopolski, a od 2005 roku urosła do rangi międzynarodowej. Cieszy fakt, że zmagania szachistów cieszą się wielkim zainteresowaniem. W zawodach bierze udział wielu zawodników posiadających w rankingu ponad dwa tysiące punktów. Jest to otwarty turniej, na który zjeżdżają szachiści z całej Polski, posiadający kategorie szachowe, zaś niektórzy z nich mogą się poszczycić rankingami międzynarodowymi ELO. Niewątpliwie przyciąga główna nagroda, tj. Czarny Koń, który niezmiennie już od kilkunastu lat wychodzi spod dłuta lokalnego artysty ludowego, rzeźbiarza Czesława Gazdy. Turniej sędziuje Wiesław Kasperek, sędzia klasy „S”. Uprawianie gry w szachy sprzyja wzmacnianiu zdolności koncentracji uwagi, umiejętności analizy i dedukcji złożo­nej sytuacji, pobudza wyobraźnię, uczy nawyku cierpliwości, samodzielności w podejmowaniu decyzji, sprawności w planowaniu i realizacji operacji wymagających stosowania strategii i taktyki. Należy koniecznie wciągnąć masowo uczniów do zajęć szachowych. – Moim zdaniem nauka gry w szachy powinna stać się obowiązkowa w szkole podstawowej. Mam nadzieję, że doczekamy takich czasów – podkreśla Sławomir Paterek, gospodarz gminy. Cieszy mnie, że od wielu lat nasz Turniej, wybierają najlepsi szachiści. Dla graczy z naszej gminy to doskonała okazja, by skonfrontować swoje umiejętności z najlepszymi  – podkreśla z dumą wójt Gnojnika Sławomir Paterek. Nagrody wręczali: starosta brzeski Andrzej Potępa, wójt Sławomir Paterek oraz przewodniczący Rady Gminy Janusz Zych. – Z wielką radości, co roku, przyjmuje zaproszenie na Turniej. To dyscyplina sportu, która powinna być promowana przez samorządy – mówił starosta Potępa. Wójt Paterek podkreślał, że Turniej jest swego rodzaju sposobem na promocję gminy. Natomiast Janusz Zych zapewniał, że na pewno na to wydarzenie pieniędzy w gminie nie zabraknie. Nagroda główna – Czarny Koń Dla sześciu najlepszych szachistów były nagrody pieniężne: I miejsce – Czarny Koń i 800 zł, II miejsce – 600 zł, III miejsce – 400 zł, IV miejsce – 300 zł, V miejsce – 200 zł, VI miejsce – 100 zł, oraz nagroda pieniężna dla najlepszej seniorki – 200 zł. Głównym organizatorem turnieju jest Centrum Kultury w Gnojniku. Patronat honorowy nad turniejem objął Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek, Starosta Powiatu Brzesko, Andrzej Potępa, Małopolski Związek Szachowy w Krakowie. Warto dodać, że Centrum Kultury, jako organizator Turnieju, z powierzonego mu zadania wywiązało się wzorowo, w czym wielka zasługa dyrektor Ewy Świerczek i kierowanego przez nią zespołu pracowników.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr032019

plus032019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .