Reklama
Gnojnik - Biesiadki. W doborowym towarzystwie. Lider Małopolski
WYDARZENIA - Gnojnik
środa, 21 marca 2018 23:47

gnoeu2018W doborowym towarzystwie, obok inwestycji Szybka Kolej Aglomeracyjna - Województwo Małopolskie, Rewitalizacji Pałacu Sztuki oraz Dworku Jana Matejki w Krakowie, Parku Logistycznego Kraków - Kokotów – Brzegi, Wschodniej Obwodnicy Krakowa, Rozbudowy obiektu lekkoatletycznego JUWENIA w Przemyślu, NEWAGu SA i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu, Specjalej Strefy Ekonomicznej, przebudowy Stadionu piłkarskiego na stadion lekkoatletyczno-piłkarski przy ul. Piłsudskiego w Tarnowie znalazła się inwestycja z gminy Gnojnik: Gnojnik - Biesiadki - jedna z pierwszych w Małopolsce pasywna sala gimnastyczna
.


W ramach inwestycji powstała sala sportowa wraz z łącznikiem do istniejącej szkoły w miejscowości Biesiadki. Wybudowany budynek posiada dwie kondygnacje naziemne. Podstawową funkcją budynku jest funkcja sportowa, zaplecze szatniowo-sanitarne z pomieszczeniami towarzyszącymi takimi jak pokój nauczyciela, pomieszczenia gospodarcze i magazynowe, pomieszczenie techniczne oraz biblioteka. Zastosowana technologia pasywna pozwala na oszczędności kosztów energii oraz korzyści ekologiczne związane z redukcją oraz ograniczeniem emisji CO2, a tym samym poprawę jakości powietrza atmosferycznego na terenie Gminy. Całkowita wartość projektu to ponad 2 180 000 zł; źródła dofinansowania: Ministerstwo Sportu i Turystyki, NFOŚiGW w ramach programu LEMUR (dotacja oraz pożyczka). Z wyposażeniem kosztowała około 2 miliony złotych, robi wrażenie nie tylko na mieszkańcach, ale i przyjezdnych, jest kolejną zrealizowaną obietnicą wyborczą władz gminy, a w dodatku jest najbardziej energooszczędnym obiektem użyteczności publicznej w powiecie brzeskim, nie wykluczone, że także w regionie tarnowskim: mowa oczywiście o oddanej do użytku we wrześniu tamtego roku sali gimnastycznej w Biesiadkach, w gminie Gnojnik.

O potrzebie budowy hali sportowej w Biesiadkach mówiło się od wielu lat. Pierwsze kroki podjęto jeszcze w 1996 roku, kiedy to zakupiono dwie działki. Splot różnych wydarzeń, a przede wszystkim brak środków, sprawiły że budowa sali ruszyła dopiero ponad dziesięć lat później. Impulsem do działania była nagroda w kwocie 50 tysięcy złotych, którą sołtys Biesiadek Ryszard Machał odebrał za tytuł Najlepszego Sołtysa 2010 roku, a którą następnie przekazał na cel sfinansowania opracowania projektu sali. Pierwszy projekt został później zmodyfikowany poprzez dostosowanie do zasad budownictwa pasywnego. – Uznaliśmy, że powinien to być budynek energooszczędny, pasywny. Zastosowane materiały i rozwiązania materiałowe sprawiają, że ma on najwyższą klasę energooszczędną. Koszty ogrzewania, w porównaniu do innych tego typu obiektów będą o około 50 – 60 procent niższe. Sala obłożona została ponad 30-centymetrową warstwą styropianu. W obiekcie zamontowano także pompy ciepła (trzy sztuki odnawialnego źródła energii) oraz wybudowano instalację nawiewno – wywiewną (tak zwaną rekuperacyjną). Na posadzce położona jest podłoga sportowa typu TARKET. Takie podłoże łatwiej konserwować, ale przede wszystkim – zdaniem sportowców – jest ono wygodniejsze w eksploatacji. W sumie budowa kosztowała nas nieco ponad 2 miliony złotych, kilkaset tysięcy złotych pozyskaliśmy z Ministerstwa Sportu. Mamy też dotację i pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej, która po jakimś czasie zostanie w znacznej mierze umorzona – wyjaśnia wójt Paterek.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, w ramach Konkursu "Najlepsze Przedsięwzięcia Roku 2017 w Małopolsce - Lider Małopolski", wyróżnia najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym ważne dla sfery duchowej, tożsamości, edukacji, jakości życia mieszkańców, inwestycje infrastrukturalne, ekspansywne firmy z Małopolski, z nowymi technologiami, stwarzające nowe miejsca pracy. XVIII edycja Konkursu oraz konferencja jest znakomitą okazją do promowania i zaprezentowania "lokomotyw Małopolski": najważniejszych inicjatyw, spektakularnych dokonań oraz ważnych gospodarczo i społecznie inwestycji wpływających na dynamiczny rozwój, które dzisiaj dają nadzieję na poprawę koniunktury oraz przykład wszystkim pragnącym dynamicznie rozwijać się i inwestować na terenie działania SGiPM - historycznej Małopolski.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

ikp2a

akw4

345px X 300px  100dpi sak

prr092019a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .