Święto Łopołki
WYDARZENIA - Dębno
środa, 27 czerwca 2018 11:01

Po raz kolejny w Łoniowej odbyło się Święto Łopołki. – Warto wspierać takie inicjatywy kulturalne. Tym bardziej, że ta impreza na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń nie tylko gminy, ale całego regionu – trafnie ocenia wójt Wiesław Kozłowski.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „Łoniowiacy”. Tradycyjnie już co roku, w ostatni weekend czerwca, odbywa się święto wsi Łoniowej, czyli Łopołka. Pomysłodawcami ustanowienia święta są członkowie Stowarzyszenia Folklorystycznego „Łoniowiacy”. Ma ono na celu nie tylko promowanie kultury ludowej, ale także ocalenie od zapomnienia niemal niepraktykowanego już rzemiosła. Nazwa imprezy nie jest przypadkowa. Wywodzi się ona od łopołki – rodzaju kosza, wyplatanego tradycyjnie z łyka dębowego. Przedmioty te były wykorzystywane między innymi w rolnictwie. W niektórych regionach kraju rzemieślnicy zwani łopołkarzami wykorzystują do swojej pracy zamienniki, na przykład z leszczyny. W Łoniowej sztuka ta zachowała się natomiast w oryginalnej, tradycyjnej formie.
Głównym punktem imprezy były warsztaty łopołkarskie. Chętne osoby, po wcześniejszym zgłoszeniu, mogły wziąć udział między innymi w smykaniu łyk i pleceniu naczyń. Nad wszystkim czuwali profesjonalni łopołkarze, w tym mieszkający w Łoniowej mistrz wyplatania łopołek z łyka dębowego,  Józef Gawlik. Pierwszy dzień święta zakończył się imprezą taneczną. W niedzielę zaś był Kiermasz Sztuki Ludowej, na którym artyści z całego regionu prezentowali wykonane tradycyjnymi metodami rękodzieła. Na jarmarku nie brakło obrazów, rzeźb, tkanin, garnków czy nawet wyrobów kowalskich. Nie zabrakło występów artystycznych zespołów regionalnych i ludowych.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr022019

plus2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .