Uszew. Dożynki gminy Gnojnik
WYDARZENIA - Gnojnik
czwartek, 16 sierpnia 2018 09:19

dozynkiuszewNie tylko rolnicy, ale także sadownicy, ogrodnicy, rzemieślnicy, przedstawiciele samorządu i wielu mieszkańców Gminy Gnojnik oraz kilku okolicznych gmin, dziękowało dzisiaj za tegoroczne plony. Tradycyjnie już uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta, która została odprawiona w kościele parafialnym w Uszwi. W homilii proboszcz tutejszej parafii, ksiądz prałat Jan Kudłacz wspominał o roli rolnika polskiego, o przywiązaniu do ziemi i tradycji. Nie zabrakło także odnośników do święta maryjnego – Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 98. rocznicy powstrzymania pod Warszawa bolszewickiej nawałnicy.

Podczas nabożeństwa modlono się w intencji rolników, ogrodników i sadowników: dziękowano za udane żniwa oraz proszono o dobrą pogodę przy zbiorze pozostałych płodów rolnych. Oczywiście w homilii nie zabrakło wątków związanych z potrójnym powodem do świętowania. Powód religijny – to ten, że 15 sierpnia, kościół rzymsko – katolicki obchodzi rocznicę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny; powód drugi – patriotyczny ma związek z wydarzeniami, które miały miejsce w 1920 roku: 15 sierpnia doszło do załamania się agresji sowieckiej na Polskę. To dzień zakończenia Bitwy Warszawskiej, która według historyków wojskowości, ocaliła Europę przed zalewem sowieckiego komunizmu. No i powód trzeci -  tradycją w gminie Gnojnik już jest, że w dniu 15 sierpnia, obchodzone są dożynki – gminne święto plonów. Tradycyjnie też co roku w innej miejscowości. To jest już tradycja. Przed rokiem rolników gościła Lewniowa, w tym roku Uszew. Kiedy w Polsce odradzał się samorząd, ówczesne władze gminy postanowiły, że dożynki co roku odbywają się w innej miejscowości. – Można powiedzieć, że historia znowu zatoczyła koło i święto plonów wróciło do naszej miejscowości – mówi sołtys Stanisław Cebula.

Po mszy, barwny korowód, z wieńcami dożynkowymi, przeszedł w kierunku placu przy szkole. Tradycyjnie już śpiewaczym grupom dożynkowym towarzyszyły wieńce. Gospodarze dożynek – starostowie z Uszwi (Wanda Cichostępska oraz Jan Zych), przekazali na ręce wójta Sławomira Paterka chleb, wypieczony z tegorocznego ziarna. Jak mówił wójt, chleb to symbol życia, ale także jeden z symboli chrześcijaństwa. Jest nierozłącznym elementem naszego istnienia. Nie dziwi więc, że od wieków, chleb towarzyszy dożynkom.  – Podczas dożynek  dziękujemy Bogu za udane i – jak się okazuje – całkiem obfite w tym roku plony, ale także składamy wyrazy uznania tym wszystkim, dzięki którym chleb powszedni trafia na nasze stoły - mówi naszej redakcji wójt Sławomir Paterek, zapewniając, że będzie starał się sprawiedliwie dzielić tym, czym gmina dysponuje. Gospodarz gminy wraz ze starostami dożynek częstowali chlebem.   

Na Dożynkach w Uszwi nie zabrakło znamienitych gości. Słowa do rolników skierował między innymi radny województwa małopolskiego Wojciech Skruch. Dziękował rolnikom za trud, za przywiązanie do polskiej ziemi. – Gmina Gnojnik doskonale się rozwija, co jest wielką zasługą samorządu gminy oraz wójta Sławomira Patryka – mówił radny Wojciech Skruch (z Prawa i Sprawiedliwości). Starosta Andrzej Potępa nie ukrywał swojego zadowolenia z faktu, że po raz kolejny gości w Uszwi. – Wszyscy: rolnicy, samorząd zdali egzamin ze swej pracy – podkreślał starosta Potępa. Janusz Zych, przewodniczący Rady Gminy w Gnojniku zapewniał, że samorząd, którym kieruje sprawiedliwie dzieli owoce – finanse gminy. Przewodniczący Rady zachęcony przed kilkoma laty śpiewem posła Jozefa Rojka, sam zaintonował kolejną pieśń ludową, co znowu nagrodzono oklaskami. O oprawę artystyczną zadbało Centrum Kultury w Gnojniku. Po ośpiewaniu wieńców dożynkowych, była prezentacja artystyczna.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr042019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .