WYBORY. Dla kogo sejmik? analiza preferencji wybrczych
WYDARZENIA - WYBORY 2019
niedziela, 02 września 2018 10:53

Gdyby wybory samorządowe odbyły się 1 września, to na Prawo i Sprawiedliwość głosowałoby 46 procent wyborców – wynika z analizy przeprowadzonej przez jednego z najlepszych socjologów polityki, Marcina Palade. Na drugim miejscu uplasowała się koalicja Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej – 26 procent poparcia. Dobre notowania ma Polskie Stronnictwo Ludowe, na które – jak wynika z sondażu – chce głosować 9 procent wyborców. Próg wyborczy przekroczyłyby też Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Kukiz15. Na każda z tych formacji chciałoby zagłosować po 5 procent wyborców. Ale taki wynik w Małopolsce nie gwarantuje jednak mandatu (wiele osób mylnie sądzi, że przekroczenie progu z automatu daje mandat/mandaty). Casus listy Marka Nawary, z wyborów do sejmiku w 2010 roku, kiedy jego lista miała w skali województwa ponad 6 procent – jest tego najlepszym przykładem.

 W Małopolsce

Rozkład „sił" politycznych wskazuje, że ani SLD, ani Kukiz 15 raczej ostatecznie mandatu nie wezmą. Jeśli już to bliżej tego będzie ruch Kukiz15 – może liczyć ewentualnie na jeden mandat w Krakowie.

Najprawdopodobniej rozkład mandatów w Małopolsce wyglądał będzie więc następująco:  PiS – 21; Koalicja Nowoczesnej i Platformy 13 mandatów, Polskie stronnictwo Ludowe - 5 mandatów. Ni mniej nie więcej wynika z tego, że PiS będzie rządził samodzielnie w Małopolsce.

W naszym regionie

W naszym regionie w podziale mandatów będą uczestniczyły trzy formację. Prawo i Sprawiedliwość  zgarnie 4 mandaty (w tej kadencji miał ich tylko trzy), koalicja Platformy Obywatelskiej  i Nowoczesnej – 2 i Polskiego Stronnictwa Ludowego 1 mandat (do tej pory było ich dwa). Przypomnijmy, że nasz okręg wyborczy do sejmiku obejmuje miasto Tarnów oraz powiaty brzeski, bocheński, dąbrowski i tarnowski.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .