Reklama
Brzesko. Ostro w ekologię
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 09 września 2018 14:56

Rozbudowa oczyszczalni ścieków Zajazie; kanalizacji sanitarnej w Brzesku, Jadownikach, Jasieniu, Okocimiu oraz budowa kanalizacji w Szczepanowie, Morzyskach i Buczu i punktu zlewnego ścieków – to wyzwania, przed którymi stoi gmina Brzesko. Jak mówi burmistrz Grzegorz Wawryka gmina liczy, że część tych inwestycji sfinansuje ze środków unijnych i krajowych. Jak wiemy budowa sieci kanalizacyjnej to zadanie bardzo kosztowne. Dlatego trzeba się do niego przygotować w sposób kompleksowy. Sama rozbudowa oczyszczalni w Zajazdu związana jest z planami rozbudowy sieci. Z północnej części gminy, miedzy innymi ze Szczepanowa, właśnie tam trafiłby nieczystości komunalne. – Ja chcę powiedzieć, że w ostatnich latach nasza gmina zainwestowała w rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej kilkadziesiąt milionów złotych. W naszym przypadku inwestycje prowadziliśmy poprzez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów.

RPWiK realizuje czwarty i ostatni etap prac modernizacyjnych w Stacji Uzdatniania Wody w Łukanowicach. Nakładem około 2.1 miliona złotych wybudowano drugi zbiornik pokoagulacyjny. Jest to zbiornik dwukomorowy o wielkości 1350 metrów sześciennych. Wybudowano go, aby zoptymalizować proces koagulacji. Zbiornik jest w pełni zautomatyzowany i ma ogromny wpływ na polepszenie jakości wody. – Kolejną częścią tego zadania inwestycyjnego, czwartego etapu prac, jest budowa zbiornika wody czystej. Będzie on miał 1900 metrów sześciennych pojemności. Zadanie inwestycyjne rozpocznie się w lipcu 2018 roku i potrwa najdalej do końca kwietnia 2019 roku. Koszt wykonania tej inwestycji szacujemy na jakieś 3.5 miliona złotych – wylicza prezes Zbigniew Gładyś. Wybudowanie zbiornika pozwoli na utrzymanie rezerwy wody uzdatnionej do pica, w momencie jej nierównomiernego poboru na sieci magistralnej i rozdzielczej na terenie czterech gmin, do których woda jest dostarczana (Brzeska, Dębna, Wojnicza i Zakliczyna). Jak podkreślają specjaliści z Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzesku w momentach, kiedy jest nasilony pobór wody (na przykład latem, wieczorem, kiedy ludzie używają jej do celów spożywczych, firmy do produkcyjnych, inni do podlewania ogródków), ciśnienie może wahać się. Zbiornik uchroni firmę przed takimi nagłymi „tąpnięciami” przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości dostarczanej wody. – Nowy zbiornik będzie swego rodzaju buforem bezpieczeństwa – ocenia prezes Zbigniew Gładyś. Do tego zostanie wybudowa tak zwana druga nitka lewara pozyskiwania wody z Dunajca o średnicy – przekroju „ø” 500. Woda na stację będzie dostarczana dwoma nitkami, co w przypadku jakiejkolwiek, nawet najdrobniejszej awarii, nie będzie zakłócało procesu dostarczania wody do uzdatniania i dalej dla mieszkańców regionu.
 i Kanalizacji w Brzesku – wspomina burmistrz Wawryka.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

pr082018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .