Reklama
Brzesko. Chleb nasz powszedni
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 09 września 2018 14:58

Po raz kolejny Brzesko gościło rzemieślników i rolników. Brzeski Cech Rzemieślników oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców, Urząd Miejski w Brzesku, parafia NMP MK i św. Jakuba Apostoła, brzeskie starostwo, Rada Izby Rzemieślniczej w Tarnowie  oraz Pogórski Związek Pszczelarski byli organizatorami Diecezjalnego Święta Chleba, które w ubiegłą niedzielę, 2 września odbyło się na Placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku.


Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu spod budynku brzeskiego cechu na Plac K. Wielkiego  barwnego korowodu na czele z pilznieńską kapelą, pocztami sztandarowymi oraz  delegacjami z cechów z  Brzeska, Nowego Sącza, Tarnowa, Bochni , Limanowej, Dąbrowy Tarnowskiej i Pilzna. Przybyłych gości, samorządowców, braci cechowych oraz mieszkańców powitał w imieniu organizatorów burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka.
Jest już tradycją, że w czasie uroczystości święta chleba wręczane są odznaczenia dla rzemieślników i osób zasłużonych dla polskiego rzemiosła. W tym roku srebrnymi medalami im. Jana Kilińskiego za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego uhonorowani zostali Władysława Kura, Stanisław Kiełbasa, Beata Warchoł, Krystyna Witek, Tomasz Witek, Piotr Winiarski, Jan Starostka, Marek Błaszkiewicz, Maria Tyrka, Stanisław Wadas, Jan Zelek, Cecylia Jabłońska.  Złote medale im Jana Kilińskiego wręczono Krzysztofowi Bigajowi, Józefowi Gawronowi, Markowi Pukalowi, Stanisławowi Kawie, Tadeuszowi Królowi oraz Andrzejowi Święchowi. Platynowymi medalami im. Jana Kilińskiego za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego wyróżnieni zostali Eugeniusz Cieśla, Ludwik Cyga, Jan Czesak, Jerzy Rybicki, Marek Palej. Srebrną odznaką mistrza za szkolenie uczniów w rzemiośle uhonorowany został Eugeniusz Kopacz.
Po wręczeniu medali odbyła się msza święta, której przewodniczył ksiądz infułat Adam Kokoszka w asyście prałatów Józefa Drabika i Władysława Pasiuta. Po mszy odczytany został list biskupa tarnowskiego, Andrzeja Jeża, w którym poinformował, że proboszcz parafii św. Jakuba – ks. Józef Drabik mianowany został diecezjalnym kapelanem rzemieślników.  Biskup nadesłał również dekret, w którym zawiadamia, że kościół św. Jakuba podniesiony został do godności sanktuarium. – Diecezjalne Święto Chleba, które po raz osiemnasty organizujemy w Brzesku jest wyrazem naszego hołdu dla pracy rolników, piekarzy, cukierników, wszystkich rzemieślników, którzy swoim trudem i zaangażowaniem przygotowują dla nas  najcenniejsze dobro-bochenek chleba – mówi Kazimierz Kural starszy Cechu Rzemieślników, Małych i Średnich Przedsiębiorców w Brzesku, organizator niedzielnych uroczystości. W trakcie  święta na stoiskach swoje wyroby prezentowali piekarze i cukiernicy, a na scenie obrządek chlebowy wykonał  zespół folklorystyczny z Biadolin Radłowskich. Znakomite suity i przyśpiewki    zespołu „Łoniowiacy” z Łoniowej  gromko oklaskiwała zachwycona występem publiczność.  Wszyscy obecni na placu Kazimierza Wielkiego mogli posilić się, jak  każdego roku żurkiem galicyjskim, który przygotowała Restauracja Galicyjska, a  środki na jego przygotowanie przekazał burmistrz Brzeska.
(pr)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

Materiał wyborczy sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

jww pow

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Powiat Brzeski

mpodobinski2018b2

wybory2018belka rm brzeskobelka rp brzeskoBRSEJMIK2

pr082018

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .