Maszkienice. Ofiarom wojny
WYDARZENIA - Dębno
wtorek, 11 września 2018 00:24

Za nami 79. rocznicy uroczystości, które ku czci ofiar zbombardowanego pociągu pasażerskiego we wrześniu 1939 r, odbyły się w Maszkienicach koło Dębna. Przypomnijmy, że do tragedii pasażerów pociągu ewakuacyjnego doszło 4 września. Oczekujący przed semaforem w Maszkienicach pojazd został zbombardowany przez niemieckie samoloty Luftwaffe. W wyniku ataku zginęło 50 osób, a wiele innych zostało rannych.


Tradycyjnie obchody rozpoczęły się w kościele parafialnym w Maszkienicach, gdzie odprawiona została msza święta w intencji pomordowanych.

W uroczystości wzięli udział m.in.:Wiesław Kozłowskim- wójt gminy Dębno, Piotr Matura przewodniczący Rady Gminy Dębno wraz z radnymi.  Po uroczystej Eucharystii uczestnicy – przy akompaniamencie Łysogórskiej Orkiestry Dętej - przeszli na cmentarz parafialny, aby złożyć kwiaty i wieńce pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia z pierwszych dni wojny. - Wojenna zawierucha nie oszczędziła naszych ziem. Jesteśmy wini pamięć tragicznie pomordowanym. Uciekając szukali schronienia, szansy na przetrwanie, ale niestety swój żywot zakończyli poprzez haniebne zachowanie niemieckich lotników, którzy zbombardowali pociąg ewakuacyjny. Pamięć o ofiarach tego smutnego wydarzenia w naszej gminie stała się dla nas bardzo ważnym elementem obchodów wrześniowych – mówił wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr042019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .