WYBORY. Wójtowie bez rywali – mogą przegrać
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 01 października 2018 21:20

Plebiscytowy charakter będą miały wybory na wójta i burmistrzów w kilku gminach regionu tarnowskiego. Tam wyborcy otrzymają kartę do głosowania z nazwiskiem jednego kandydata. A przy nim krateczkę z napisem „TAK” lub „NIE”.  Jeśli kandydat będzie miał więcej głosów na „Nie”, to Rada Gminy zdecyduje ostatecznie kto zostanie gospodarzem. W praktyce bardzo rzadko dochodzi to takiej sytuacji. Cztery lata temu o fotel wójta gminy Sosnówka (powiat bialski, lubelskie) starał się tylko jeden kandydat - dotychczasowy wójt . W sumie dostał 606 głosów i 716 było przeciw. Ale…o jego wyborze zdecydowali jednak radni – bo to PSL zdominował tam cztery lata wybory do Rady Gminy.

Dawid Chrobak jest jedynym kandydatem na fotel burmistrza Zakliczyna. Podobnie jest w Skrzyszowie: tam wójt Marcin Kiwior także nie doczekał się rywala. W Gromniku także jedynym kandydatem na fotel włodarza jest obecny wójt Bogdan Stasz. W dwóch gminach powiatu brzeskiego także wybory będą miały charakter plebiscytowy; ani w Borzęcinie (Janusz Kwaśniak), ani w Iwkowej (Bogusław Kamiński) nie mają kontrkandydata. Bez rywala jest Kazimierz Olearczyk – wójt Bolesławia i wójt Olesna Witold Morawiec, gospodarza Mędrzechowa Krzysztof  Korzec – też nie ma kontrkandydata. W powiecie bocheńskim tylko Tomasz Gromala z Lipnicy Murowanej walczy „sam ze sobą”. Najbardziej rozpolitykowany jest Tuchów. Tutaj o fotel włodarza walczy aż y6 kandydatów, 5 w Tarnowie, po czterech w Bochni i Brzesku, trzech w Dąbrowie Tarnowskiej czy Wojniczu. Po raz pierwszy od wielu lat rywala ma wójt gminy Tarnów – Grzegorz Kozioł. Na czterech kandydatów na fotel burmistrza Żabna jest… trzy panie. Warto dodać, że do tej pory w regionie tarnowskim jest tylko dwie panie – szefowe gmin: w Nowym Wiśniczu i Gręboszowie.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .