WYBORY. Konwencja KWW Powiat Brzeski
WYDARZENIA - WYBORY 2019
czwartek, 04 października 2018 21:57

Wszyscy kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Powiat Brzeski (liderzy: Andrzej Potępa, Kazimierz Brzyk, Maciej Podobiński, Robert Gładysz, Dariusz Pęcak, Grzegorz Mrozowski) zjawili się na konwencji, która odbył się w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w  Brzesku. – Chcemy zaprezentować się jako drużyna: apolityczna grupa, której celem nie jest władza sama w sobie, ale zmienianie naszego powiatu na lepsze – mówił starosta Andrzej Potępa. Starosta mówił o historii odrodzonego samorządu. W prezentacji przedstawił powiat 20 lat temu i obecnie.

20 lat powiatu

Kiedy powstał samorząd powiatowy, a pamiętam to doskonale bo radnym jestem od samego początku, w „spadku”  odziedziczyliśmy państwową infrastrukturę, która była w fatalnym stanie. Szkoły w zniszczonych budynkach bądź – jak Liceum – w zniszczonym Pałacu Goetza, szpital w kiepskiej kondycji finansowej, drogi w opłakanym stanie. Pierwsze dwie kadencje upłynęły pod znakiem dostosowania szkół do potrzeb XXI wieku, przeprowadziliśmy też restrukturyzację zatrudnienia w szpitalu, zainwestowaliśmy dziesiątki milionów w szpital, uporządkowaliśmy sprawy opieki nad starszymi – w tym powstał ZOL i Hospicjum. Ostatnie dwie kadencje, oprócz inwestowania w szkoły i szpital, to także wzmożone działania dla polepszenia infrastruktury drogowej: nowe nakładki, chodniki, oświetlenie, oznakowanie. Na 265 kilometrów wyremontowano prawie wszystkie drogi, pozostało tylko kilkanaście kilometrów.

Liczne sukcesy

W 1999 roku było 3.5 kilometra zniszczonych chodników w Brzesku, przy drogach powiatowych teraz ta sieć ma prawie 80 kilometrów. To efekt ostatnich lat. W tym roku na chodniki wydamy 5 milionów złotych. Sporo inwestowaliśmy w szkoły: budowa nowej szkoły obiektu ZSP nr 1 kosztowała ponad 12 milionów, a do szkoły na Zielonce, do remontu i wyposażenia dołożyliśmy 27 milionów. Warto było bo szkoła cieszy się ogromnym zainteresowaniem, mamy młodzież nie tylko z powiatu brzeskiego, bocheńskiego czy tarnowskiego, ale też z samego Tarnowa czy Bochni. 

Mamy teraz okres, który nazwałbym czasem zbierania owoców. Przez kilka lat przygotowywaliśmy się, podejmowaliśmy działania, których nie widać na zewnątrz, a to był okres bardzo ciężkiej, systematycznej pracy, przygotowania się do pozyskania środków z nowej perspektywy finansowej 2014 – 2020. Właśnie w tej chwili znajduje on finał, realizowane są kolejne projekty. Z dużą satysfakcją muszę stwierdzić, że jak do tej pory, mamy stuprocentową skuteczność. Jest to naprawdę ogromne osiągnięcie, bo ta perspektywa finansowa Unii Europejskiej, jest bardzo trudna. Bardzo dużo zawiłości w projektach,  trudne warunki, które stawia Komisja Europejska i Urząd Marszałkowski powodują, że wiele samorządów ma problemy z przejściem procedury oceny czy to formalnej czy merytorycznej. Tylko te najlepsze wnioski otrzymują dofinansowanie. Dodam, że niektóre nasze wnioski znalazły się na pierwszym czy drugim miejscu w Małopolsce czyli zostały naprawdę bardzo dobrze ocenione. Z ogromną satysfakcją muszę stwierdzić, że jest to zasługa naszych dyrektorów i pracowników Starostwa Powiatowego. Jako jedni z niewielu samorządów nie zaprosiliśmy do współpracy, nie podpisaliśmy umów, nie płacimy zewnętrznym firmom koordynującym, tylko wszystkie te projekty przygotowywali nasi pracownicy, nasi dyrektorzy, nasze wydziały. Zrobili to świetnie, co widać po efektach, a to oznacza, że wyćwiczona i sprawdzona w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej kadra, naprawdę doskonale sobie z tym radzi. Jest to oczywiście także bardzo duża oszczędność finansowa: jeśli nie firma zewnętrzna ale nasi pracownicy te projekty przygotowali i prowadzą. Dodam także, że wnioski które składaliśmy dotyczą wszystkich najważniejszych obszarów działalności i są nastawione na poprawę jakości funkcjonowania powiatu, poprawienie komfortu życia mieszkańców. Skala projektów i inwestycji, które rozpoczną się już w tym roku będzie na tyle duża, że w perspektywie kilku lat, efekty będą widoczne zarówno w oświacie, jak i infrastrukturze, w usługach świadczonych przez sam urząd, w obszarach dotyczących osób niepełnosprawnych czy służby zdrowia. Jeszcze nigdy w historii odrodzonego samorządu nie pozyskaliśmy takich środków. Przygotowaliśmy kilkanaście wniosków, prawie wszystkie przeszły już pozytywną weryfikację, podpisaliśmy umowy i rozpoczęliśmy lub niebawem rozpoczniemy ich realizację. Na ten cel pozyskaliśmy ponad 91 milionów złotych, do tego trzeba doliczyć środki które na te zadania przeznaczyła Rada Powiatu Brzeskiego. W tej kadencji na inwestycje przeznaczyliśmy rekordową kwotę 138 milionów złotych – podkreśla starosta Potępa.


Komplet kandydatów

Przypomnijmy Komitet wystawił 29 kandydatów – komplet w każdym z czterech okręgów. Liderem ugrupowania jest Andrzej Potępa, starosta brzeski. Podczas konwencji chcieliśmy przedstawić wszystkich naszych kandydatów. To osoby o nieposzlakowanej opinii, znane w lokalnych społecznościach, samorządowcy, osoby związane ze służbą zdrowia, oświatą, przedsiębiorcy, osoby w każdym przedziale wiekowym. Nie interesuje nas polityka; tę trzeba uprawiać w Warszawie, tutaj na szczebli gminy i powiatu liczą się ludzie, programy, a nie polityczne szyldy. Mam nadzieję, że nie logo partyjne, ale właśnie wartość osób, kandydatów będzie brana pod uwagę przez mieszkańców powiatu brzeskiego - mówi naszej redakcji starosta Andrzej Potępa. KWW Powiat Brzeski liczy na osiem – dziwić mandatów w powiecie. Na koniec konwencji odbył się koncert kwartetu smyczkowego.

(mir)

Kandydaci KWW Powiat Brzeski

OKRĘG nr 1 - liczba mandatów: 8 (Gmina Brzesko)

1. BRZYK Kazimierz
2. PODOBIŃSKI Maciej
3. CABAŁA Maria
4. MUSIAŁ Jan
5. STEC Krzysztof
6. PYTKA Katarzyna
7. WAWRYKA Mateusz
8. OPIOŁA Małgorzata
9. BOCHENEK Marek
10. GLONEK Kazimiera.

OKRĘG nr 2 - liczba mandatów: 4 (Gmina Dębno)

1. POTĘPA Andrzej
2. FRANKOWSKI Jacke
3. POWROŹNIK Magdalena
4. PAŁUCKI Kazimierz
5. KULIG Marta
6. TURLEJ Elżbieta

OKRĘG nr 3 - liczba mandatów: 4 (Gmina Borzęcin, Gmina Szczurowa)

1. GŁADYSZ Robert
2. PĘCAK Dariusz
3. PIOTROWSKA Grażyna
4. MIKUŚ Piotr
5. GŁĄB Marta
6. DĘBIŃSKA Aleksandra

OKRĘG nr 4 - liczba mandatów: 5 (Gmina Czchów, Gmina Gnojnik, Gmina Iwkowa)

1. MROZOWSKI Grzegorz
2. PŁACHTA Tadeusz
3. RUSZAJ Zbigniew
4. SOWA Teresa
5. BIERNAT Rafał
6. JAGIELSKA Bogumiła
7. WIEWIÓRA Bożena


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr0602019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .