WYBORY. Kto na starostę?
WYDARZENIA - WYBORY 2019
środa, 24 października 2018 22:03

Dopiero po 16 listopada zbiorą się na pierwszych posiedzeniach rady powiatów z regionu tarnowskiego. Trwa typowanie kandydatów na starostów i członków zarządów. W trzech powiatach sprawa jest prosta: w Bochni, Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej Prawo i Sprawiedliwość ma większość. A to oznacza samodzielne rządy. Bardziej skomplikowana sytuacja jest w powiecie brzeskim: tutaj do Rady Powiatu Brzeskiego weszły cztery komitety. KWW Samorządy Razem wprowadziły trzech radnych, KWW Powiat Brzeski dziewięć, ośmiu radnych ma PiS, a dwóje Wspólnota Samorządowa. Póki co KWW Samorządy razem i KWW Powiat Brzeski (obecnego starosty i wicestarosty) deklarują dalsza współpracę. Mają większość. 11 do 10. Czy ją jednak „dowiozą” do dnia pierwszej sesji. Jak zachowa się Wspólnota Samorządowa Powiatu Brzeskiego – to pytania, na które na razie nie ma odpowiedzi. Jeśli przetrwałaby koalicja, która powiatem rządzi od ośmiu lat starostą zostanie Andrzej Potępa, a wicestarostą albo Ryszard Ożóg, albo Maciej Podobiński. Ten drugi typowany jest też na przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego.

W Tarnowie kandydatem na starostę jest Roman Łucarz, ale pojawiają się też głosy, że mógłby to być wicewojewoda małopolski Józef Gawron, chyba że zostanie wicemarszałkiem Małopolski. Wicestarostą pewno będzie Jacek Hudyma, a etatowym członkiem zarządu Stanisław Haraf, były wiceburmistrz Ciężkowic. Za takim rozkładem opowiada się południe powiatu (starosta Łucarz i Hudyma są z północy powiatu). Pojawiają się co prawda sugestie, by był to radny Tomasz Pilch z Szerzyn, ale – zdaniem wielu – jest to jednak mało realne.


W Bochni jest obecnie trzech kandydatów na starostę. Naturalnym byłby Józef Mroczek – obecny wicestarosta bocheński, ale w gronie potencjalnych kandydatów wymienia się byłego burmistrza Bogdana Kosturkiewicza oraz byłego radnego miejskiego – Piotra Dziurdzię.


Natomiast w Dąbrowie Tarnowskiej kandydatem na starostę jest Leszek Wieczorek, obecnie radny powiatowy lub Krzysztof Bryk, wieloletni radny powiatu dąbrowskiego. Sekretarzem powiatu zostać może natomiast Barbara Łuszcz, która przez wiele lat był sekretarzem gminy Szczucin i na samorządzie zna się jak mało kto...
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr072019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .