Radgoszcz. Historia OSP
WYDARZENIA - Region Dąbrowski
wtorek, 01 stycznia 2019 00:00

Powstała publikacja poświęcona pokoleniom radgoskich strażaków, którzy w tym roku obchodzili jubileusz 90-lecia swojej jednostki. Jej autorem jest ksiądz dr hab. Robert Biel, a pomysłodawcami do jej napisania jest najmłodsze pokolenie druhów jednostki. W ten wyjątkowy sposób uczczono nie tylko jubileusz, a przede wszystkim całą brać strażacką, która na przestrzeni lat tworzyła historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Radgoszczy. Uroczysta promocja książki, która miała miejsce 27 grudnia w hotelu Cristal Park w Dąbrowie Tarnowskiej, zgromadziła bardzo licznie zaproszonych gości, strażaków, druhów i mieszkańców gminy Radgoszcz, a także przyjaciół radgoskiej straży.


Chciałbym wyrazić takie życzenie, by nawiązując do tego starożytnego określenia strażaków jako „vigiles” - „czuwający”, ta jednostka była w dalszym ciągu wierna temu, co mają wypisane na sztandarze: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. By w swej działalności kierowała się tymi wartościami. Chciałbym podziękować także pomysłodawcom powstania tej książki, młodzieży, która przekonała mnie do jej napisania. W tej książce nie ma o nich mowy, gdyż wyraźnie życzyli sobie, by uhonorować tych, którzy działali w straży przed nimi. I to jest piękne – mówił podczas promocji ks. dr hab. Robert Biel. Z gratulacjami i słowami uznania do autora i pomysłodawców książki zwrócili się między innymi Wiesław Krajewski poseł na Sejm RP, Lesław Wieczorek starosta dąbrowski i Krzysztof Kaczmarski burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Starosta Lesław Wieczorek składając gratulacje podkreślił, że brać strażacka Radgoszczy, wspólnie z mieszkańcami, stworzyła piękną historię, ukazując wiele aspektów lokalnej, pozytywistycznej pracy strażaków ochotników, a dzięki zaangażowaniu pomysłodawców publikacji i jej autora, została ona utrwalona dla kolejnych pokoleń.Jesteśmy przekonani, że będzie to niezwykle cenna lektura dla lokalnej społeczności. Niech ta publikacja przedstawiająca dzieje radgoskiej jednostki i druhów, którzy pod sztandarami św. Floriana na przestrzeni ponad 90 lat ratowali życie i mienie mieszkańców, angażowali się w rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny swojej „Małej Ojczyzny”, w sposób szczególny dbali o patriotyzm i religię, a także organizowali życie kulturalne, trafi do jak największego grona czytelników – zwrócił się do autora starosta Lesław Wieczorek.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

skarbnikaudytm

pr042020

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .