Borzęcin. Na budowę drogi i wału
WYDARZENIA - Borzęcin
sobota, 02 marca 2019 20:03

019 4598W sumie 2.8 miliona złotych otrzymała gmina Borzęcin na usuwanie skutków powodzi – to dotacja z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Środki z ministerstwa – jak mówił nam wójt Janusz Kwaśniak, pozwolą na odbudowę drogi Wału lewego w Borzęcinie, który został uszkodzony podczas powodzi w ostatnich latach. - To bardzo kosztowana inwestycja, ale niezmiernie ważna dla poprawy bezpieczeństwa powodziowego w naszej gminie. Otrzymaliśmy 2.8 miliona złotych co stawowi 80 procent wartości prac – dodaje wójt Kwaśniak. Jego zdaniem tegoroczna dotacja powinna wystarczyć na realizację zadania.

Przypomnijmy, że minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński przyznał jednostkom samorządu terytorialnego z województwa małopolskiego promesy na dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych oraz ruchów osuwiskowych ziemi. Łącznie Małopolska otrzyma rekordową kwotę 96 149 000 zł na 174 zadania! Promesy wręczyli dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wicepremier Beata Szydło, minister Joachim Brudziński oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik. _ Rząd Prawa i Sprawiedliwości wywiązuje się ze zobowiązań, które powinni wypełnić nasi poprzednicy. Są to zadania dla mieszkańców tak istotne, że trudno bez ich realizacji funkcjonować. Dzisiaj, dzięki wsparciu rządu, wreszcie te problemy zostaną – mam nadzieję – skutecznie rozwiązane, czego Państwu oczywiście bardzo serdecznie życzę. To nie są jedyne projekty, które kierujemy do samorządów. Wspieranie naszych małych ojczyzn to jest jedno z tych zadań, które dla rządu są priorytetowymi –mówiła wicepremier Beata Szydło.

019 4604Minister Joachim Brodziński przypomniał, że w latach 2016-2019 w skali całego kraju, dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości, do samorządów popłynęło 1,7 mld zł. To obowiązek państwa wspierać samorządy w naprawie szkód wyrządzonych przez nawałnice, opady deszczu, nawet z 2009 roku. Lata 2016-2019 to dla Małopolski ponad 384 mln zł na nadrobienie zaległości od 2009 roku. 1,7 mld zł, wygospodarowanych dzięki pani premier Beacie Szydło, dzięki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, to prawie 3,5 tys. km odbudowanych, wyremontowanych dróg. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji mam odwagę dziś powiedzieć, że daliśmy radę – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Prace w Borzęcinie powinny rozpocząć wiosna i potrwają – jeśli wszystko dobrze się ułoży – do jesieni. Na razie gmina przygotowała się do przetargu. - Ubiegłoroczny przetarg został unieważniony, bo cena, którą żądali wykonawcy była znacznie wyższa niż suma dotacji oraz środków własnych gminy przeznaczonych na jego realizację – dodaje wójt Kwaśniak.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .