Wierzchosławice. Beata Szydło o Dostępności Plus
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 04 marca 2019 22:16

w003Wicepremier Beata Szydło mówiła podczas dzisiejszej konferencji w Wierzchosławicach, że programy społeczne mogą być kołem zamachowym polskiej gospodarki. Była szefowa rządu gościła na zaproszenie władz powiatu tarnowskiego oraz wiceminister zdrowia. – Konferencja miała na celu przybliżenie samorządowcom oraz pracownikom opieki społecznej polityki rządu w ramach programu: Dostępność plus – mówili zgodnie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko oraz starosta tarnowski Roman Łucarz. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, na czele z członkiem zarządu Anna Pieczarką, posłowie: Urszula Ruseckaa, Wiesław Krajewski i Michał Wojtkiewicz, starostowie, burmistrzowie i wójtowie z regionu tarnowskiego.

w001- Programy społeczne realizowane przez rząd mogą być doskonałym kołem zamachowym polskiej gospodarki – mówiła wicepremier Beata Szydło, która uczestniczyła w spotkaniu poświęconym programowi Dostępność plus. Już dzisiaj wiadomo, że na realizację tego programu mają być przeznaczone 23 miliardy zł do 2025 roku.  Jak podkreśliła Beata Szydło podczas spotkania w Wierzchosławicach program Dostępność plus, przygotowany przez rząd PiS i ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego, wchodzi w etap wdrażania w życie. - Jest to szeroki program prospołeczny, dedykowany przede wszystkim do osób niepełnosprawnych, ale również osób starszych. Mieści się on w ramach pakietów programów społecznych, które rząd realizuje od początku swojej kadencji - zaznaczyła wicepremier.  - W życiu i przestrzeni publicznej jest tak wiele barier, które są utrudnieniem dla normalnego funkcjonowania dla osób niepełnosprawnych, ale też osób starszych. Przygotowany program ma niwelować te bariery – mówiła. Dodała, że Dostępność plus ma bardzo szeroki wymiar, będzie realizowany we współpracy z samorządami, instytucjami publicznymi i przedsiębiorcami. -  Mamy nadzieję i wierzymy w to, że rzeczywiście dzięki Dostępności plus codzienne życie, funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i starszych stanie się po prostu łatwiejsze – tłumaczyłą wicepremier.  Jej zdaniem wraz z ogłoszonym w zeszłym miesiącu pakietem programów, tzw. piątką Morawieckiego, programy społeczne "mogą być doskonałym kołem zamachowym polskiej gospodarki". - Gospodarka rozwija się coraz szybciej, udało się nam również rozwiązać problemy z systemem podatkowym – system podatkowy został uszczelniony i dzisiaj te miliardy złotych, które kiedyś wypływały poza budżet (…), trafiają do budżetu i z tych środków mogą być realizowane kolejne programy społeczne - zaznaczyła Beata Szydło.

Natomiast Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju, przypomniał, że program Dostępność plus jest realizowany od początku 2018 roku i potrwa minimum do 2025 roku. - W ramach programu chcemy zaangażować około 23 mld zł, są to środki zarówno pochodzące z budżetu państwa, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak i środki samorządów - zapewniał. - Będzie realizowany w wielu obszarach, jak np. służba zdrowia, rozwiązania architektoniczne, ale także edukacja, w tym stworzenie modelowej szkoły, zarówno podstawowej, jak i średniej, poprawy transportu czy innowacji. - Program jest wieloaspektowy i wieloobszarowy, wymaga współpracy na linii rząd, samorząd, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe - zaznaczył Adam Hamryszczak.

w002Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia, zapowiedziała, że w ramach programu Dostępność plus resort przygotował kilka projektów, które będą realizowane na terenie podmiotów leczniczych w całym kraju.  - Dostępność do świadczeń zdrowotnych to nie tylko dostępność czasowa, ale także możliwość dotarcia osoby niepełnosprawnej, seniora do konkretnych placówek ochrony zdrowia - dodała wiceminister. Według jej zapowiedzi na likwidację barier architektonicznych w placówkach służby zdrowia w pierwszym etapie przeznaczone będzie ponad 150 milionów zł. - Program to nie tylko dostępność architektoniczna, ale również zmiany organizacyjne, które ułatwią pacjentom korzystanie ze świadczeń zdrowotnych, a także dostępność cyfrowa, w tym przyjazne strony internetowe, rejestracja w formie elektronicznej, te wszystkie kwestie chcemy realizować w ramach programu Dostępność plus - zapowiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.

w006Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski mówił, że powiat jest prekursorem wielu działań na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych. – Obiekt, w którym dzisiaj gościmy, jest najlepszym tego przykładem. To wielki sukces władz samorządowych powiatu tarnowskiego. Dzisiaj uczy się tutaj kilkadziesiąt dzieci, a jeszcze kilka lat temu wydawało się, że placówkę trzeba będzie zamknąć, bo warunki w starym obiekcie były „fatalne” – mówi Jacek Hudyma. Wspomniał o doskonałej współpracy z samorządami gminnymi, wskazywał na przykłady: Żabno, Rzepiennik Strzyżewski, Wojnicz, Pleśną czy Zakliczyn. Starosta tarnowski Roman Łucarza deklarował, że powiat tarnowski nadal będzie wspierała działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

(mir)


Komentarze (4)

Pseudonim : olo 06 marzec 2019 06:36
Socjal kołem zamachowym Polskiej gospodarki... tak, to mamy powtórkę z historii. Komuna wróciła. Tamten system zbankrutował i teraz też nie inaczej się skończy
Pseudonim : Bolek 07 marzec 2019 11:03
Lepiej rozdać "swojakom" ? Przekręty z VATEM zapełniły konta "wybranym" Komuna swoje też nagrabiła, pogrobowcy komuny, tzn. wierchuszki komuny skorzystali z transformacji ustrojowej jako efekt "dogadania się" przy Okrągłym Stole. Na to konto wypito dużo, więc teraz niech skorzystają Ci, których tamten podział ominął. Słynne 100 mln nigdy nie było zrealizowane.
Pseudonim : Ola 07 marzec 2019 14:24
Zazwyczaj dostają ci sami
Pseudonim : olo 07 marzec 2019 15:10
Przez chwilę skorzystają a jak przyjdzie kryzys to właśnie ta grupa najbardziej odczuje jego skutki...

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082020

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .