Region. Cytologia za darmo
WYDARZENIA - Szczurowa
środa, 06 marca 2019 22:56

W trzech miejscowościach, w jednym dniu, panie będą mogły wykonać (BEZPŁATNIE) badania cytologiczne. To najnowsza inicjatywa minister zdrowia, Józefy Szczurek – Żelazko. A wszystko już w najbliższy poniedziałek – 11 marca. W Brzesku, badania będą wykonywane w godzinach 10 – 12.30. (parking Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, ul. Królowej Jadwigi, wjazd od ulicy Wyspiańskiego. Natomiast w Szczurowej cytobus będzie czekał na panie od 13 do 16.30 (plac w centrum Szczurowej). Natomiast panie z Bochni beda mogły skorzystać z bezpłatnych badań od godziny 17 (parking przy ZS nr 1 w Bochni ulica Windakiewicza 23.

Poprzez organizację akcji chcemy dać szansę na wykonanie badań tym z pań, które nie mogą z nich skorzystać, choćby z uwagi na pracę czy inne obowiązki, albo braki wiedzy, że każda pani, ma prawo, raz na trzy lata, wykonać je bezpłatnie. W zależności od frekwencji, akcja będzie powtarzana – zapewnia minister Józefa Szczurek – Żelazko. Akcja jest prowadzona w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Program Profilaktyki i Wykrywania Raka Szyjki Macicy" jest adresowany do wszystkich kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały badania cytologicznego w ramach tego programu w ostatnich 3 latach. Program składa się z 3 etapów: etap podstawowy – polega na pobraniu przez lekarza lub położną rozmazu cytologicznego z szyjki macicy w gabinecie ginekologicznym; etap diagnostyczny – polega na ocenie pobranego rozmazu cytologicznego w pracowni diagnostycznej; etap pogłębiony – w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym kobieta powinna być skierowana do ośrodka realizującego etap diagnostyki pogłębionej. W ramach tego etapu wykonywane jest bezpłatnie badanie kolposkopowe. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne dla kobiety, a przede wszystkim jest to badanie ratujące życie. Proces nowotworowy postępuje powoli, zatem regularne badania cytologiczne dają szansę na wykrycie raka we wczesnym stadium rozwoju, kiedy jeszcze można całkowicie go wyleczyć.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr062020

ofpowbrz

bs2020a

arteon

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .