Reklama
Brzesko. ZSP nr 2 z licznymi projektami
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 12 marca 2019 00:00

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku realizuje projekty unijne od 2003 roku. Były to do 2004 roku projekty przedakcesyjne. W ramach PHARE szkoła otrzymała dofinansowanie na uruchomienie pracowni mechatronicznej w kwocie 130 tyś. Euro. Pierwszy projekt unijny szkoła napisała po wejściu do Unii Europejskiej po ogłoszeniu przez Narodową Agencję pierwszego naboru do projektów w 2005. Wtedy tylko 25 szkół uczestniczyło w projektach w tym ZSP 2 w Brzesku. Osobą, która podjęła współpracę z krajami Unii Europejskiej była Pani Elżbieta Wojnowicz psycholog i doradca zawodowy.

Pierwszym krajem do którego wyjechała nasz młodzież w 2007 po otrzymaniu dofinansowania były Niemcy . Kontakt nawiązano poprzez mieszkającą tam od 40 lat brzeszczankę Panią dr Marię Peter. W ramach projektów unijnych „Uczenie się przez Całe Życie - Leonardo da Vinci, Erasmusplus – POWER współfinansowanych przez EFS uczniowie szkoły wielokrotnie wyjeżdżali do Niemiec na miesięczne praktyki zawodowe. Zamiast w krajowych firmach realizować miesięczną praktykę zawodową zgodnie z programem, uczniowie wraz z opiekunami wyjeżdżali do europejskiego kraju. Opiekunami byli zazwyczaj nauczyciele przedmiotów zawodowych i języka obcego(angielskiego lub niemieckiego). Tak współpraca trwa nadal. W tym roku szkoła złożyła kolejny projekt na wyjazd młodzieży na praktyki zawodowe tym razem do Anglii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Austrii dla różnych zawodów. Uczestniczyli uczniowie klas technikum min. budowlańcy, mechatronicy, mechanicy, informatycy, gastronomicy.

Celem tych projektów jest zdobycie doświadczenia zawodowego innego niż w Polsce, rozwój umiejętności językowych, poznanie przez uczniów innej niż w Polsce organizacji pracy, nowoczesnych technologii, metod pracy, nabycie umiejętności zawodowych i językowych, poznanie środowiska wielokulturowego. Do tej pory uczniowie byli na praktykach – wielokrotnie w Niemczech, w Austrii, Irlandii. W tym roku szkolnym byli w Austrii, Irlandii i jeszcze wyjadą do Hiszpanii i do Niemiec, a w przyszłym (jeśli projekt dostanie dofinansowanie) dodatkowo oprócz wymienionych do Anglii. Oprócz uczniów również nauczyciele szkoły doskonalili swoje umiejętności zawodowe i językowe uczestnicząc w projektach i wyjeżdżając do Niemiec, Francji, Finlandii, Anglii Do tej pory Wojnowicz pozyskała ok. 500 tyś. Euro. Na praktyki wyjechało ok. 300 uczniów brało udział w projektach i 119 nauczycieli.

Ale to nie jedyne wnioski, które realizowała szkoła. Oprócz Pani Eli Wojnowicz do współpracy europejskiej przystąpili Pani Marta Aleksiewicz Drab i Mariusz Klimczak , którzy byli partnerami dla szkół m.in. w Turcji, Węgrzech, Niemczech, Szwajcarii (Comenius), oraz Pan Michał Jemioło (projekt dla nauczycieli na naukę języka angielskiego). Obecnie realizujemy duży projekt na 150 tyś. Euro. Są to wyjazdy na praktyki zawodowe dla uczniów klas III – technikum hotelarskie do Austrii, technikum informatyczne do Irlandii, technikum mechatronicznne i technikum żywienia i usług gastronomicznych do Hiszpanii oraz technikum budowlane do Niemiec. Partnerów zagranicznych pozyskujemy w różny sposób: są to przede wszystkim indywidualne kontakty osoby prowadzącej projekty unijne Elżbiety Wojnowicz, kontakty nauczycieli – zawodowe i prywatne, strony internetowe szkół i instytucji realizujących projekty oświatowe. Ponieważ jako koordynator projektów istnieję w bazie Narodowej Agencji Programowej, uczestniczę w szkoleniach - w innych projektach dla nauczycieli i spotykam się z przedstawicielami szkół i instytucjami pośredniczącymi innych krajów - same proponują teraz współpracę – mam możliwość nawiązania współpracy. Nauczyciele biorący udział w projektach lub wyjeżdżając za granice prywatnie też pozyskują te kontakty.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

ikp2a

akw4

345px X 300px  100dpi sak

prr092019a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .